Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
poniedziałek, 05 października 2015
BIBLIOTEKA XXI WIEKU1 października w Czarnkowie odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej Filii nr 2. Miejskiej Biblioteki Publicznej. W uroczystości udział wzięło liczne grono gości, wśród których nie zabrakło posła Stanisława Kalemby oraz przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu.


Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie, funkcjonuje przy placu Wolności nieprzerwanie od 1961 roku. Od lat przymierzano się do remontu placówki, ale zawsze brakowało na ten cel funduszy. Aż wreszcie nadszedł 2015 rok i zapadła decyzja o modernizacji obiektu. W maju przystąpiono do kapitalnego remontu. Obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę. Wymieniono instalację elektryczną, CO i wodno - kanalizacyjną. Ściany i sufity zabezpieczono przed wilgocią i pęknięciami, podłogi wyłożono kaflami, a nowe wyposażenie i wystrój wnętrza, robią ogromne wrażenie. Schludne i funkcjonalnie wyglądają przestronne pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Trzeba bowiem przypomnieć, że biblioteka oprócz swej podstawowej funkcji, spełnia również rolę garderoby dla artystów występujących na przenośnej scenie zlokalizowanej latem na placu Wolności. Tu zlokalizowane też jest centrum informacji turystycznej, gdzie turyści mają dostęp do map, przewodników, katalogów oraz info - kiosku. W zmodernizowanej bibliotece znalazło się również miejsce z zestawami komputerowymi podłączonymi do Internetu oraz kącik ze sprzętem multimedialnym, przeznaczonym do słuchania muzyki i książek mówionych, tzw. audiobooków. Obiekt wyposażony też jest w projektor i ekran do prowadzenia lekcji bibliotecznych, szkoleń i spotkań z ciekawymi ludźmi. Nie zapomniano również o niepełnosprawnych, oddając do ich dyspozycji specjalistyczny wózek przystosowany do bezproblemowego pokonywania schodów oraz toaletę. Przedsięwzięcie to nie tylko ukłon w stronę czytelników, ale także pracującego tam personelu. Zniknie papierowa kartoteka, którą zastąpi elektroniczna ewidencja z czytnikami i kartami bibliotecznymi oraz internetowa wypożyczalnia. Koszt całej inwestycji to niebagatelna kwota 357 tys. zł, w której znalazło się dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 90 tys. zł.

Czwartkową uroczystość otworzył gospodarz obiektu, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Jan Pertek, który powitał przybyłych gości i pracowników. Podziękował również władzom miasta i pracownikom działu technicznego UM Czarnków za ogromne zaangażowanie w realizację inwestycji. Wiele ciepłych słów usłyszał również wykonawca modernizacji, który ze zrozumieniem reagował na wszelkie uwagi. Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała także nie krył zadowolenia z otwarcia zmodernizowanej biblioteki. Zaznaczył, że Czarnków jest miejscem szczególnym, gdzie kultura w ogólnym tego słowa znaczeniu, traktowana jest w sposób wyjątkowy. Wyraził też nadzieję, że biblioteka w nowoczesnej szacie będzie pozyskiwała coraz większą ilość czytelników. Po wystąpieniu burmistrza nadszedł czas na tradycyjne przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonała Izabela Bobińska reprezentująca Dyskusyjny Klub Książki oraz poseł na Sejm Stanisław Kalemba. Trzeba zaznaczyć, że poseł nigdy nie odmówił pomocy czarnkowskiej kulturze, a dofinansowanie modernizacji biblioteki jest jednym z wielu tego przykładem.

Nowy obiekt poświęcił ks. Krzysztof Sobkowiak, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny. Następnie przyszedł czas na wystąpienia gości. Gratulacje, prezenty i kwiaty, przekazywali na ręce dyrektora MCK i kierowniczki biblioteki Grażyny Fąferek liczni goście uczestniczący w uroczystości. Przedstawicielka biura poselskiego Marii Małgorzaty Janyska wraz z życzeniami, przekazała bibliotece piękną replikę Konstytucji 3 Maja, natomiast poseł Stanisław Kalemba do książkowego prezentu dołożył wiele ciepłych słów pod adresem władz samorządowych Czarnkowa wspierających działania kulturalne w mieście. Wśród gratulujących nowego obiektu nie zabrakło też przedstawicielki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu Domicylli Sierszchuła, dyrektora Biblioteki Powiatowej w Trzciance Włodzimierza Ignasińskiego i starosty czarnkowsko - trzcianeckiego Tadeusza Teterusa. Włodarz powiatu kończąc swe wystąpienie powiedział: "Należą się wielkie słowa uznania dla władz samorządowych Czarnkowa, za wszystkie działania na rzecz rozwoju kultury w mieście. Biblioteka jest tylko jednym z wielu tego przykładem. My samorządowcy różnych szczebli, powinniśmy brać przykład z Czarnkowa".

Po części oficjalnej goście, wśród których byli również członkowie Zarządu Powiatu, Rady Miasta, przedstawiciele wykonawcy i czytelnicy, obejrzeli wyremontowaną placówkę, a następnie udali się na słodki poczęstunek przy kawie.

Marek Ambicki

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/bx0110201502.jpg

 

 

 

 

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-10-01.php

 http://czarnkow.pl/aktualnosci/uroczyste-otwarcie-biblioteki-po-remoncie-i-przebudowie.html

  22:18, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
GŁOŚNE CZYTANIE PROCENTUJE29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Miejska Biblioteka Publiczna z Oddziałem dziecięcym w Czarnkowie corocznie przyłącza się akcji.

Odbiorcami w tym roku były dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 "Bajkowy Świat". Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też odpowiednio dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje
wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

Biblioteka zaplanowała czytanie wierszy Jana Brzechwy upamiętniając jednocześnie 115 rocznicę urodzin tego poety.

Hanna Niemczewska

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gc2909201501.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-09-29.php

21:59, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
ZIOŁA W DOMU
Pod takim hasłem Koło Przyjaciół Biblioteki w Czarnkowie, 18 września na terenie jednego z ogrodów działkowych "Kolejarz" zorganizowało spotkanie swoich członków.


Każdy z uczestników przygotował potrawę zawierającą w swoim składzie różne zioła. Przy okazji obecne panie wymieniły się doświadczeniami w komponowaniu ciekawych smaków. Na biesiadnym stole zagościła sałatka ze śliwkami, ciasto drożdżowo-francuskie z jabłkami, zupa z dyni na ostro, kaszanka z jabłkami i wiele innych zdrowych i pożywnych pyszności. Wszystkie potrawy obowiązkowo musiały być przyprawione odpowiednimi ziołami tworząc niezapomniany, oryginalny smak i aromat. Po degustacji uczestnicy spotkania udali się na krótki spacer brzegiem Noteci, podczas którego przekonali się, że owoce jesieni i zioła można spotkać niemal wszędzie. Był dziki bez, jabłoń, jarzębina, krzak leszczyny i róże.
Maszerując i podziwiając piękno otaczającej przyrody przyjaciele biblioteki planowali dalsze działania koła.

Emilia Kryka

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/zw1809201501.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-09-18.php

21:43, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 września 2015

CAŁA POLSKA CZYTAŁA "LALKĘ"

5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas której publicznie odczytywano "Lalkę" Bolesława Prusa.

Akcja organizowana w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju, zainicjowana przed trzema laty przez poprzedniego prezydenta jest wspaniałą inicjatywą popularyzującą czytelnictwo, a kontynuowaną pod honorowym patronatem pary prezydenckiej Agaty Kornhauser - Dudy i Andrzeja Dudy.

W sobotę na placu Wolności w Czarnkowie o godzinie 10.00 zebrała się ponad 30-osobowa grupa pasjonatów jednej z najważniejszych pozycji polskiej literatury. Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek zainaugurował tegoroczne spotkanie, a tekst klasyka rozpoczął burmistrz miasta Czarnkowa Franciszek Strugała. Następnie czytanie kontynuował komendant powiatowy policji w Czarnkowie Piotr Ryżek, a także nauczyciele, bibliotekarze, uczniowie i wszyscy miłośnicy książek. Natomiast młodzież z czarnkowskiego Prywatnego Zespołu Szkół zaprezentowała w pięknie stylizowanych strojach dialog Stanisława Wokulskiego z Kazimierą Wąsowską.

Każdy z uczestników Narodowego Czytania złożył pamiątkowy wpis w kronice Miejskiej Biblioteki Publicznej, która była organizatorem czarnkowskiej akcji i otrzymał zakładkę do książek zaopatrzoną w specjalny stempel. Okolicznościową pieczęcią otrzymaną z kancelarii Prezydenta RP można było także podbić prywatny egzemplarz "Lalki".

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w akcję Narodowego Czytania w naszym mieście, za popularyzowanie fundamentalnych dzieł w polskiej kulturze i wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.
Justyna Stachowiak

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-09-05.php

20:55, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 sierpnia 2015
niedziela, 07 czerwca 2015
"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"W sobotę, 30 maja, po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie zorganizowała rajd rowerowy pod hasłem: "Odjazdowy Bibliotekarz". Ta przesympatyczna inicjatywa jest skierowana do miłośników książek, rowerów, osób, dla których spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest miłą formą relaksu.

"Odjazdowy Bibliotekarz" to szereg atrakcji dla małych i dużych, ale główne założenie jest takie, żeby przyjemnie i aktywnie spędzić czas z literaturą, niekoniecznie w murach biblioteki.

O godzinie 9.00 z placu Wolności ponad 30 osobowa grupa rowerzystów ubrana w pomarańczowe kamizelki, z daszkami i chorągiewkami z logiem odjazdowego bibliotekarza w asyście policji wyruszyła nad stawy w Zofiowie. Na miejscu zabawa rozpoczęła się od gier i konkursów. Najwięcej emocji wzbudził punkt rajdowego programu, którym było strzelanie z łuku i kuszy. W trakcie imprezy "uwolniono wiele książek", tzn. w myśl zasady bookcrossingu zostały one nieodpłatnie przekazane do przeczytania i ponownego przekazania dalej. Podczas biesiadowania można było upiec sobie na ognisku kiełbaskę lub zjeść smaczną drożdżówkę sponsorowaną przez piekarnię PSS Społem Czarnków.

Rajd został zorganizowany przez bibliotekarzy, rodziny i sympatyków biblioteki. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała czarnkowska policja, a pomocą techniczną służyli nasi przyjaciele i rodziny. Wszystkim razem i każdemu z osobna serdecznie dziękujemy!

Uczestnikom bardzo spodobał się pomysł jazdy na rowerach grupy osób, którą łączy wspólna pasja, wspólny cel i nawet kapryśna tego dnia pogoda nie popsuła dobrej zabawy i humorów. Jedynym hasłem kończącym rajd  "Odjazdowego Bibliotekarza" było - do zobaczenia za rok.

 GF

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/ob3005201502.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/ob3005201504.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-05-30.php

22:36, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
PASOWANIE NA CZYTELNIKADnia 19 maja 2015 r. dzieci z przedszkola na osiedlu Parkowym odwiedziły Filię nr 1 Biblioteki Publicznej w Czarnkowie. Na tym bardzo miłym spotkaniu pojawiła się grupa Sowy 4 i 5-latków oraz przedstawicielki Klubu Przyjaciół Biblioteki.


Celem spotkania było pasowanie milusińskich na czytelników biblioteki. Na przywitanie dzieci popisały się tańcami, a następnie przystąpiły do testu związanego z wiadomościami na temat książek dla dzieci. Dorośli byli zaskoczeni ich wiedzą. Każde z dzieci zostało pasowane mieczem, otrzymało "Medal przyjaciela książki" oraz kartę czytelnika biblioteki i słodką niespodziankę. Spotkanie było miłą chwilą dla dzieci i dorosłych.

Ukłony dla pań przedszkolanek i bibliotekarek za tak wspaniałe przygotowanie spotkania.

Emilia Kryka

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/pc1905201501.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/pc1905201504.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/pc1905201510.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-05-19.php

 

22:05, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 maja 2015

 

           Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW 

20:22, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 maja 2015

 

12:03, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 maja 2015
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 37