Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
środa, 22 października 2014
środa, 15 października 2014

              Anouk Markovits – „Zakazana”Ortodoksja może prowadzić do tego, że przestaje się dostrzegać zwykłego człowieka, widząc tylko podmiot spełniający lub łamiący reguły religijne.
Autorka poznała tę prawdę na własnej skórze. Wychowywała się bowiem i dorastała w rodzinie chasydzkiej. Porzuciwszy religię na rzecz nauki, autorka nie zapomniała o swoich korzeniach. Jej „Zakazana” to próba pokazania, że człowiek w starciu z religijną ortodoksją  nie liczy się. 

Trzeba odejść żeby zapomnieć i być wolnym.

 

Następna lektura do dyskusji to „Zagubiona dzielnica” / Patrick Modiano

(4 listopad 2014)

JS

 

 

21:50, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 września 2014
     NARODOWE CZYTANIEW sobotę, 6 września, w całym kraju czytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. To za sprawą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który był inicjatorem akcji pod nazwą "Narodowe czytanie". Dwa lata temu czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku dzieła Aleksandra Fredry, a w tym roku przyszła kolej na "Trylogię".

Piękna, słoneczna pogoda, sprzyjała zorganizowaniu tej akcji na świeżym powietrzu. W Czarnkowie "miejską czytelnię" urządzono na scenie placu Wolności, w centrum miasta. Organizatorem byli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, a nad całością czuwał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek, który powitał wszystkich uczestników narodowego czytania. A było ich całkiem sporo. Na listę chętnych do czytania zgłosiło się niemal trzydzieści osób, wśród których była posłanka na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała, starosta powiatu Wiesław Maszewski z córką Zosią, dyrektor szkoły podstawowej im. Henryka Sienkiewicza Michał Fąka, radni oraz mieszkańcy miasta. Helena Przychodniak, zanim zaczęła czytać, wyjaśniła z ilu i jakich części składał się piękny, staropolski strój, w którym wystąpiła. Natomiast młodzież z czarnkowskiej podstawówki, której patronem jest Henryk Sienkiewicz, zaprezentowała głównych bohaterów powieści z Wołodyjowskim, Baśką i Zagłobą na czele. Słuchając fragmentów "Trylogii" mogliśmy na chwilę przenieść się pod walczącą ze Szwedami Częstochowę, galopować konno z Hajduczkiem po stepach lub podziwiać bystrość umysłu Zagłoby podczas rozmowy z Rochem Kowalskim. Narodowe czytanie to świetna okazja, aby oderwać się od komputera, sięgnąć po książkę i przypomnieć sobie dzieje bohaterów, których wielu z nas po raz pierwszy poznało w latach szkolnych.

Marek Ambicki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-09-06.php 

11:37, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 września 2014

4 wrzesień 2014

Śpiewaj ogrody / Paweł Huelle

Powieść pełna nostalgii, tęsknoty za przeszłością. W treści przeplatają się wątki przedwojenne, wojenne, powojenne, a nawet wydarzenia sprzed około dwustu lat, które poznajemy dzięki pewnemu intrygującemu dziennikowi. Początkowo oderwane zdarzenia oraz epizody powoli układają się w całość..
O czym jest ta piękna i oryginalnie napisana powieść?
To historia wielkiej miłości, przyjaźni, życiowej pasji, jaką jest muzyka. To także gawęda o bolesnej przeszłości, od której nie można się oderwać, gdyż kładzie się cieniem na teraźniejszości i przyszłości. To wreszcie wzruszająca opowieść o przywiązaniu, oddaniu, lojalności. To również książka o wojnie i jej demonach.   A także o Gdańsku - mieście o bogatej, pełnej konfliktów przeszłości, które w życiu bohaterów odgrywa ogromną rolę.
Całość napisana jest urokliwym, bogatym językiem, w którym sporo jest słów kaszubskich, zdań niemieckich, rodzimych ozdobników, co sprawia, że lektura "Śpiewaj ogrody" staje się niecodzienną ucztą duchową, w której zwykłe słowo przeplata się z niecodzienną sztuką.

JS

 Następne spotkanie 14 października (wtorek).

Od listopada spotkania w każdy pierwszy wtorek miesiąca.13:11, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 sierpnia 2014
piątek, 27 czerwca 2014

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

14:27, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

Podsumowanie konkursu "Mój przyjaciel Pies"

 14:12, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW13:29, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
PASOWANIE NA CZYTELNIKAKażdy człowiek, czy to małe dziecko czy dorosła osoba, wie, że korzyści płynących z czytelnictwa nie można przecenić. Książki dostarczają informacji, poszerzają słownictwo i rozwijają wyobraźnię. Podczas czytania można też dobrze się bawić w świecie fantazji oderwanym od codzienności.


Kaczuszki z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. J. Brzechwy w Czarnkowie biorą udział w cyklicznych spotkaniach w bibliotece. Tam pani Monika czyta im przepiękne baśnie i bajki. We wtorek, 3 czerwca, dzieci po wysłuchaniu bajki i kilku zabawach zostały pasowane na czytelnika. Każde dziecko otrzymało kartę czytelniczą oraz odznakę czytelnika. Kaczuszki były tak szczęśliwe, że w podziękowaniu zaśpiewały kilka piosenek. Trzeba też wspomnieć, że w tej uroczystości uczestniczyły „przyjaciółki biblioteki”, które pomagały dzieciom w zabawach i obiecały, że odwiedzą je w przedszkolu, aby poczytać im książeczki. Serdecznie zapraszamy, a wszystkich zachęcamy do czytania książek.

Agnieszka Grolewska

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/pc0306201402.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/pc0306201401.jpg

13:05, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 czerwca 2014
                                         ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZW tym roku po raz trzeci Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie zorganizowała rajd rowerowy pod hasłem: "Odjazdowy Bibliotekarz". Ta przesympatyczna inicjatywa jest skierowana do miłośników książek, rowerów, osób dla których spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest miłą formą relaksu. Odjazdowy Bibliotekarz to szereg atrakcji dla "małych" i "dużych", ale główną ideą jest przyjemne i aktywnie spędzanie czasu z literaturą, niekoniecznie w murach biblioteki.

Podobnie jak w ubiegłym roku , w sobotę 7 czerwca o godzinie 9.00, na placu koło fontanny, zebrała się liczna grupa sympatyków biblioteki i jazdy na rowerze. Były dzieci z rodzicami, babcie i dziadkowie. Po oznakowaniu grupy i rowerów na pomarańczowo wszyscy wyruszyli ustaloną trasą. Metą rajdu były tereny łąk nadnoteckich przy śluzie na Lipicy. Jakim kto był rowerzystą zaprawionym w jeździe po bezdrożach okazało się na odcinku drogi dojazdowej do samej Lipicy, pełnej dziur i "kocich łbów". Na spragnionych czekała zimna woda, kawa, ciastka sponsorowane przez PSS SPOŁEM w Czarnkowie.
Po chwili odpoczynku rozpoczęły się gry i konkursy. Brali w nich udział mali i duzi. Dzieci pokonywały tory przeszkód z woreczkami na głowie, przeciągali linę z rodzicami, oraz bawili się chustą edukacyjną. Najwięcej emocji wzbudził kolejny punkt rajdowego programu, dla nieco starszych tj. strzelanie z łuku i kuszy. Odjazdowi po zabawie i konkursach piekli na ognisku kiełbaski ufundowane przez Urząd Miasta w Czarnkowie.
W międzyczasie "uwolniono wiele książek", tzn. w myśl zasady bookcrossingu zostały one nieodpłatnie przekazane do przeczytania i ponownego przekazania dalej.
Głównym założeniem Odjazdowego Bibliotekarza było promowanie biblioteki i czytelnictwa, które to jest priorytetową kwestią, a dodatkowo zależało nam na integracji środowiska bibliotecznego z lokalną społecznością oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza, myślimy że w znacznym stopniu to zrealizowaliśmy.
Dziękujemy sponsorom za ich wsparcie, bo umilili zwłaszcza dzieciom nasz rajd. Do zobaczenia za rok.
MBP

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-06-07.php

12:57, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33