Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
wtorek, 01 listopada 2016
XXII "GRZYBOBRANKI LIRYCZNE"

Nadeszła jesień, a wraz z nią XXII "Grzybobranki Liryczne". I choć za sprawą pogody trudno o grzyby, to o poezję można się było potknąć niemal na każdym kroku. Cykl spotkań autorskich uzupełnił coroczny Powiatowy Konkurs Recytatorski "Kochać poezję" oraz debiutujący konkurs satyryczny "Słowa, słówka...". Był smutek i żal, radość nadzieja, a także humor i satyra, bo poezja ma wiele twarzy, co stanowi jej podstawową i niezaprzeczalną wartość.


Z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Czarnkowie w dniach 20-21 października odbył się cykl spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pod szyldem "Grzybobranek Lirycznych". W krainę pięknego słowa zabrali słuchaczy: Jerzy Grupiński, Edward Henka, Paweł Kuszczyński, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Stanisław Neumert, Jolanta Szwarc, Stanisław Szwarc i Jerzy Beniamin Zimny. Poeci w trakcie spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, młodszych zachęcali do polubienia wierszy, ze starszymi dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych dla tego rodzaju literackiego. Poeci podejmowali też funkcję recenzentów, udzielając wskazówek i nienachalnych rad wszystkim, którzy już spróbowali swoich sił i przełamali barierę, by efektami pracy podzielić się z szerszą publicznością. Już teraz widać, że powiększa się  grono nie tylko odbiorców, ale również twórców poezji.


A że ta swoich miłośników ma także wśród młodego pokolenia udowodnili uczniowie, którzy w czwartkowe przedpołudnie wzięli udział w konkursie recytatorskim "Kochać poezję". Wierszy jeszcze nie tworzą lub nie dzielą się nimi publicznie, ale za to chętnie poezję czytają, a przede wszystkim z zaangażowaniem recytują. Na deskach Czarnkowskiego Domu Kultury stanęło 43 uczestników, którzy zmagając się w dwóch kategoriach reprezentowali niemal wszystkie szkoły naszego powiatu. W charakterystycznej dla tej pory roku scenografii i przyjaznej atmosferze recytatorzy zaprezentowali przygotowane wcześniej pod okiem instruktorów i nauczycieli wiersze, wśród których dominowała twórczość noblistki Wisławy Szymborskiej, choć nie zabrakło też lżejszych tekstów Ludwika Jerzego Kerna. Jury w składzie: Andrzej Ciborski - dziennikarz poznańskiego Radia Merkury, instruktor teatralny oraz Jan Pertek -gospodarz obiektu, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, instruktor teatralny, nie miało łatwego zadania, jednak po wyjątkowo spokojnych i zgodnych obradach ogłosiło werdykt. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Kacper Malicki z Trzcianki, drugie przypadło Ewie Ratajczak z Trzcianki, a trzecie zdobyła Zofia Izydor z Wielenia. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Kinga Burzyńska z Drawska i Oliwia Niścior z Pęckowa. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Julii Małeckiej z Krzyża Wlkp., drugą nagrodę odebrał Mateusz Frąckowiak z Roska, a dwie trzecie przyznano Mateuszowi Klause z Lubasza i Wiktorowi Matuszczakowi z Roska. W tej kategorii wyróżniono Zuzannę Piechowiak z Roska. Na zakończenie jurorzy krótko podsumowali konkurs, przekazując swoje życzliwe uwagi wszystkim uczestnikom mówiące o technice recytacji, istocie doboru tekstu oraz zachowaniu na scenie. Przede wszystkim jednak namawiali do kontaktu z poezją, ciągłych prób nie tylko czytania i recytowania, ale również tworzenia wierszy. Potem przyszedł czas wręczenie dyplomów i nagród książkowych, a laureatom gratulował także wicestarosta czarnkowsko - trzcianecki Jacek Klimaszewski.

Następnego dnia, późnym popołudniem, w sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury odbyła się biesiada poetycka pod hasłem "Być poetą grzybobrankowym" wieńcząca dwudniową pracę autorów. Uroczystość utworem muzycznym rozpoczęło "Trio Taklamakan", po czym przywołano postać niedawno zmarłej Jolanty Nowak - Węklarowej, której wiersze zadeklamowały aktorki Teatru TU z czarnkowskiego liceum Klaudia Popielska i Katarzyna Stułka. Gdy tylko ucichły ostatnie strofy zebranych powitał dyrektor Jan Pertek i podał mikrofon pomysłodawcy corocznych spotkań lirycznych Tadeuszowi Wyrwie - Krzyżańskiemu. W krótkiej rozmowie poeta emocjonalnie podkreślił przywiązanie do Czarnkowa i dziękował za kontynuowanie przedsięwzięcia. Następnie prapremierową recytacją nieco przybliżył klimat powstającego tomiku wierszy, który zobowiązało się wydać Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych za sprawą szkolnej historii opowiedzianej przez kolegę z ławy Michała Górznego. Po krótkiej retrospekcji przyszedł czas na prezentacje poetów biorących udział w tegorocznej edycji "Grzybobranek". Jerzy Grupiński, Małgorzata Mylka, Edward Henka, Agnieszka Miodowska,  Stanisław Neumert, Jerzy Beniamin Zimny, Paweł Kuszczyński, Jolanta Szwarc, Stanisław Szwarc. Krótko opowiedzieli o sobie, o swoim stosunku do poezji, a przede wszystkim odczytali kilka swoich wierszy. Tradycyjnie nie zawiódł Stanisław Szwarc. Słuchaczom wyjątkowo przypadł do gustu humorystyczny tekst o delikatnym zabarwieniu erotycznym, opowiadający historię pociech Janka z Czarnkowa. Charakter wiersza stał się doskonałym wstępem do wręczenia nagród w I konkursie satyrycznym "Słowa, słówka..." Jury w składzie: Jolanta Szwarc - przewodnicząca, Jerzy Grupiński i Stanisław Szwarc dokonało oceny prac 23 autorów i przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Niezobrała z Kawczyna, drugie przypadło Jolancie Malickiej w Trzcianki, a trzecie zdobyła Wiktoria Kita z Białej. Wyróżniono Oliwię Kujanek z Radolina, Marzenę Górską z Siedliska i Karolinę Kubilus z Trzcianki. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i finansowe.


Ostatnim punktem wieczoru był koncert muzyki żydowskiej i klezmerskiej pod tytułem "Kugiel" w wykonaniu "Tria Taklamakan". Korzeni muzyki klezmerskiej należy szukać w muzyce religijnej, stopniowo wzbogacanej elementami szeroko rozumianej muzyki ludowej. Stanowi zatem swoiste połączenie tradycyjnych pieśni żydowskich i melodii z wielu rejonów Europy. Ciesząca się popularnością wśród twórców i słuchaczy muzyka klezmerska jest zarazem nostalgiczna, rzewna jak i porywająca do tańca. W programie "Kugiel" zebrani na sali usłyszeli zarówno znane i lubiane melodie, takie jak np. tematy ze "Skrzypka na dachu", "Ajde Jano", "Papirosen" czy "Bubliczki", jak również mniej znane tańce i melodie klezmerskie oraz kompozycje członków zespołu, utrzymane w duchu tej
muzyki. Naturalnie nie obyło się bez bisów.


XXII "Grzybobranki Liryczne" odbyły się przy wsparciu PKO Banku Polskiego pod patronatem Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego.

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-10-20.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/kp20102016110.jpg

18:47, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 października 2016
piątek, 07 października 2016

                                              11 październik 2016
                                                  Spotkanie DKK

"Bohaterowie są zmęczeni" Marii Nurowskiej

Historia braci, którzy walczyli za ojczyznę, a po wojnie zostali na marginesie. Podejrzenia o zdradę, brak kontaktów, żal i gorycz. Jednak Ludwik wiedział : "miał wielki żal do Tadeusza Mazowieckiego o grubą kreskę, która ochroniła całe to ubeckie towarzystwo, nie zostali osądzeni, pozakładali biznesy i świetnie sobie żyli, otrzymywali wysokie emerytury. (...) Jakim prawem premier Mazowiecki decydował za mnie.
(...) Dlaczego mnie nie zapytał czy chcę przebaczyć tym,  którzy mnie poniżali i katowali? On nie siedział na Rakowieckiej, a zamknął drogę do ojczyzny takim jak ja..."

Naprawdę trzeba i warto przeczytać, by chociaż w ten sposób zwrócić honor bohaterom. 

 Następne spotkanie 8 listopada 2016

Pozycja do omówienia : "Sekret hiszpańskiej pensjonarki" Eduardo Mendozy.

 JS20:24, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
                                                    GŁOŚNO I CIEKAWIE

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi pomiędzy czytającym a odbiorcą. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.


29 września w wielu bibliotekach w kraju organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i  celebrytów, w akcję włączają się też między innymi policjanci i strażacy, a także pracownicy bibliotek. Dlatego też 29 września bibliotekarka Hanna Niemczewska z Oddziału dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie odwiedziła dzieci w przedszkolu przy ul. Rolnej z opowiadaniem pt.: "Kacper z szuflady" Grzegorza Kasdepke, a także 30 września dzieci w przedszkolu przy ul. Wronieckiej, by kontynuować głośne czytanie bajki pt. "Kozucha - Kłamczucha" Janiny Porazińskiej. Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.
HN

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/gi3009201602.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-09-30.php

 

 20:07, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 września 2016
poniedziałek, 19 września 2016

https://3.bp.blogspot.com/-fZKKieE7e0Y/V36-mZuDk8I/AAAAAAAAFXY/OAvy5DaRCcQleehb2uMnWmZp1uLME4jpACLcB/s1600/Harda.jpg 13 wrzesień 2016

Wszyscy uwielbiają Elżbietę Cherezińską, więc trzeba ją poznać.

Harda.

Sam opis intryguje niesamowicie. Zacząć należy od tego, że życie Świętosławy nie jest do końca znane. Kobieta, którą wykreowała Cherezińska, jest niezależna, silna i pewna siebie, a wszystko, o czym marzy to władza. Potrafi dostać to czego zapragnie. Jednak nie umie pomóc niespełnionej miłości, a kobiety, które posiadają władzę, są wyjątkowo mściwe.  Chociaż nasza wiedza historyczna z tego okresu jest znikoma i w  Hardej nie ma wielu faktów, fabularnie jest po prostu dobra. Świętosława wędrująca ze swoimi rysiami, spędzająca czas z Erykiem lub podejmująca ważne decyzje...

Autorka zapowiedziała już kontynuację i Królowa opowie nam jej dalsze losy. Zachęcamy do przeczytania.

 

Następne spotkania Klubu DKK w każdy drugi wtorek miesiąca o 12.00,

najbliższe: 11 października 2016r.,

książka  : Bohaterowie są zmęczeni / Maria Nurowska

JS

22:11, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 września 2016

 

"SŁOWA, SŁÓWKA..." - konkurs dla satyryków!        

Zbliżają się "Grzybobranki Liryczne", czyli organizowane już po raz 22 spotkania wielkopolskich poetów z miłośnikami poetyckiego słowa. Z tej okazji Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie - organizator "Grzybobranek Lirycznych", zapraszają do udziału w konkursie pod nazwą "Słowa, słówka...".Proponujemy wszystkim utalentowanym i z humorem patrzącym na świat mieszkańcom powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego zabawę literacką.
Przedmiotem konkursu są pisane wierszem utwory satyryczne, fraszki, wierszowane anegdoty, aforyzmy itp. utwory biesiadne. Jury, składające się z poznańskich pisarzy wybierze i nagrodzi najlepsze propozycje. Wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych wierszy odbędzie się podczas biesiady poetyckiej 21 października w Czarnkowskim Domu Kultury. Termin nadsyłania prac na adres: Miejskie Centrum Kultury, 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60 upływa 3października. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy.

Jan Pertek

Regulamin

1. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

2. Przedmiotem konkursu są niepublikowane, własnego autorstwa,  pisane wierszem, utwory satyryczne, fraszki, wierszowane anegdoty, aforyzmy itp. utwory biesiadne. Tematyka wiersza jest dowolna.

3. Zestaw utworów /nie więcej niż 2 str. w wydruku A4/ należy przesłać pocztą w ilości 4 egz. na adres Organizatora. Na każdym egzemplarzu należy podać personalia autora  /imię i nazwisko, adres pocztowy i nr telefonu/.

4. Na autorów najciekawszych prac, wyłonionych przez Jury, składające się z poznańskich pisarzy, czekają atrakcyjne nagrody.

5. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów oraz zastrzega sobie prawo nieodpłatnego wykorzystania nagrodzonych wierszy w celach promocyjnych Konkursu i "Grzybobranek Lirycznych".

6. Zgłoszenie wiersza do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

7. Prace należy przesłać pocztą na adres: Miejskie Centrum Kultury ul. Kościuszki 60,   64-700 Czarnków, z dopiskiem "Słowa, słówka...".

8. Ostateczny termin nadsyłania wierszy upływa 3 października 2016 r.

9. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja przez autora nagrodzonego zestawu wierszy odbędzie się 21 października 2016 r. w Czarnkowskim Domu Kultury podczas biesiady kończącej 22. Grzybobranki Liryczne.

10. W sprawach spornych ostateczna decyzja należy do Organizatora.

21:48, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 września 2016
 
 
SIENKIEWICZ NA CZARNKOWSKIM RYNKU
W sobotę, 3 września, na czarnkowskim placu Wolności zabrzmiała muzyka "Quo Vadis Domine" z filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo Vadis" w wykonaniu Michała Bajora. Pod sceną, na stolikach, rozłożono piękne wydania powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis", a na nich umieszczono wieńce laurowe zupełnie podobne do tych, noszonych przez Nerona.

Właśnie w minioną sobotę zorganizowano w Czarnkowie jubileuszowe, V Narodowe Czytanie. To tradycja, którą zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski i która trwa już 5 lat. Spośród wielu powieści Henryka Sienkiewicza w tym roku wybrano Quo Vadis i jak zwykle nie zabrakło chętnych do publicznego czytania. Udział w Narodowym Czytaniu zdeklarowali parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, urzędnicy, nauczyciele, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy uważają, że książki nie można zastąpić tabletem, smartphonem ani komputerem. Oni twierdzą, że książka ma swą duszę, w przeciwieństwie do wszystkich urządzeń elektronicznych. Zanim jednak rozpoczęto czytanie dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek wręczył kwiaty i złożył życzenia kierowniczce biblioteki publicznej Grażynie Fąferek za długoletnią pracę. Czarnkowskie czytanie rozpoczął gospodarz miasta Franciszek Strugała, po nim czytała poseł na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, która ufundowała nagrody książkowe dla uczestników, starosta Tadeusz Teterus, przedstawiciel Policji Sebastian Drewny, Helena Przychodniak, która co roku czyta w stroju stosownym do epoki, w której odbywa się akcja czytanej powieści (w sobotę ubrała białą tunikę), wicestarosta Jacek Klimaszewski, Emilia Kryka z Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki, dyrektor "Jedynki" Michał Fąka, przewodniczący Rady Miasta Czarnków Andrzej Tadla, uczniowie szkoły podstawowej oraz wielu innych, których nie sposób wymienić. Po przeczytaniu fragmentu powieści każdy uczestnik wpisywał się do księgi pamiątkowej, a oczekujący na swą kolej raczyli się smacznym tortem jubileuszowym, który został upieczony specjalnie na tę okazję. Na koniec Narodowego Czytania spośród czytających wylosowano osoby, które otrzymały nagrody w formie egzemplarza Quo Vadis lub karnetu do kina "Światowid". Kiedy starsi czytali Quo Vadis, dzieci baraszkowały na powietrznych zamkach ustawionych tuż obok, których sponsorem była czarnkowska firma transportowa. A że pogoda była piękna, każdy był rad z mile spędzonego czasu.

Marek Ambicki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-09-03.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/nc0309201603.jpghttp://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/nc0309201601.jpg22:11, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 sierpnia 201609:28, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 czerwca 2016
"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"Już po raz piąty, w sobotę, 4 czerwca br., pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie zorganizowali rajd pn. "Odjazdowy Bibliotekarz". Tym razem celem podróży była wieś Bukowiec.

"Odjazdowy Bibliotekarz" to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W tegorocznej akcji na starcie wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, smycze z identyfikatorami, mapki turystyczne regionu i daszki przeciwsłoneczne. Tak ubarwiony peleton wyruszył z placu Wolności w asyście policji i po przejechaniu 8 kilometrów dojechał do nowo otwartego boiska rekreacyjno-sportowego w Bukowcu. Tam na rowerzystów czekały już napoje, kawa i drożdżówki. Przez kilka następnych godzin w salwach śmiechu wszyscy brali udział w różnych konkurencjach (rzut kaloszem, jazda taczką, chodzenie na klockach i inne). Można było również spróbować sił w chodzeniu na szczudłach. Kiełbaski z grilla uzupełniły straconą energię. Na zakończenie, uczestnicy mogli w ramach bookcrossingu, będącego stałym elementem rajdu, otrzymać wybrane książki. Roześmiani, z obietnicą ponownego spotkania cykliści wyruszyli w drogę powrotną.

Organizatorzy serdecznie dziękują Janowi Pawlakowi, sołtysowi wsi Bukowiec za pomoc i udostępnienie boiska rekreacyjno - sportowego, Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie za ułatwienie wyjazdu z miasta,  Starostwu Powiatowemu za materiały promocyjne, Urzędowi Miasta w Czarnkowie za materiały promocyjne i kiełbaskę na grilla, PSS w Czarnkowie za drożdżówki i chleb oraz wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok.
bib

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-06-04.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/ob0406201605.jpg05:44, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 40