Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
poniedziałek, 19 września 2016

https://3.bp.blogspot.com/-fZKKieE7e0Y/V36-mZuDk8I/AAAAAAAAFXY/OAvy5DaRCcQleehb2uMnWmZp1uLME4jpACLcB/s1600/Harda.jpg 13 wrzesień 2016

Wszyscy uwielbiają Elżbietę Cherezińską, więc trzeba ją poznać.

Harda.

Sam opis intryguje niesamowicie. Zacząć należy od tego, że życie Świętosławy nie jest do końca znane. Kobieta, którą wykreowała Cherezińska, jest niezależna, silna i pewna siebie, a wszystko, o czym marzy to władza. Potrafi dostać to czego zapragnie. Jednak nie umie pomóc niespełnionej miłości, a kobiety, które posiadają władzę, są wyjątkowo mściwe.  Chociaż nasza wiedza historyczna z tego okresu jest znikoma i w  Hardej nie ma wielu faktów, fabularnie jest po prostu dobra. Świętosława wędrująca ze swoimi rysiami, spędzająca czas z Erykiem lub podejmująca ważne decyzje...

Autorka zapowiedziała już kontynuację i Królowa opowie nam jej dalsze losy. Zachęcamy do przeczytania.

 

Następne spotkania Klubu DKK w każdy drugi wtorek miesiąca o 12.00,

najbliższe: 11 października 2016r.,

książka  : Bohaterowie są zmęczeni / Maria Nurowska

JS

22:11, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 września 2016

 

"SŁOWA, SŁÓWKA..." - konkurs dla satyryków!        

Zbliżają się "Grzybobranki Liryczne", czyli organizowane już po raz 22 spotkania wielkopolskich poetów z miłośnikami poetyckiego słowa. Z tej okazji Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie - organizator "Grzybobranek Lirycznych", zapraszają do udziału w konkursie pod nazwą "Słowa, słówka...".Proponujemy wszystkim utalentowanym i z humorem patrzącym na świat mieszkańcom powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego zabawę literacką.
Przedmiotem konkursu są pisane wierszem utwory satyryczne, fraszki, wierszowane anegdoty, aforyzmy itp. utwory biesiadne. Jury, składające się z poznańskich pisarzy wybierze i nagrodzi najlepsze propozycje. Wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych wierszy odbędzie się podczas biesiady poetyckiej 21 października w Czarnkowskim Domu Kultury. Termin nadsyłania prac na adres: Miejskie Centrum Kultury, 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60 upływa 3października. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy.

Jan Pertek

Regulamin

1. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

2. Przedmiotem konkursu są niepublikowane, własnego autorstwa,  pisane wierszem, utwory satyryczne, fraszki, wierszowane anegdoty, aforyzmy itp. utwory biesiadne. Tematyka wiersza jest dowolna.

3. Zestaw utworów /nie więcej niż 2 str. w wydruku A4/ należy przesłać pocztą w ilości 4 egz. na adres Organizatora. Na każdym egzemplarzu należy podać personalia autora  /imię i nazwisko, adres pocztowy i nr telefonu/.

4. Na autorów najciekawszych prac, wyłonionych przez Jury, składające się z poznańskich pisarzy, czekają atrakcyjne nagrody.

5. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów oraz zastrzega sobie prawo nieodpłatnego wykorzystania nagrodzonych wierszy w celach promocyjnych Konkursu i "Grzybobranek Lirycznych".

6. Zgłoszenie wiersza do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

7. Prace należy przesłać pocztą na adres: Miejskie Centrum Kultury ul. Kościuszki 60,   64-700 Czarnków, z dopiskiem "Słowa, słówka...".

8. Ostateczny termin nadsyłania wierszy upływa 3 października 2016 r.

9. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja przez autora nagrodzonego zestawu wierszy odbędzie się 21 października 2016 r. w Czarnkowskim Domu Kultury podczas biesiady kończącej 22. Grzybobranki Liryczne.

10. W sprawach spornych ostateczna decyzja należy do Organizatora.

21:48, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 września 2016
 
 
SIENKIEWICZ NA CZARNKOWSKIM RYNKU
W sobotę, 3 września, na czarnkowskim placu Wolności zabrzmiała muzyka "Quo Vadis Domine" z filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo Vadis" w wykonaniu Michała Bajora. Pod sceną, na stolikach, rozłożono piękne wydania powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis", a na nich umieszczono wieńce laurowe zupełnie podobne do tych, noszonych przez Nerona.

Właśnie w minioną sobotę zorganizowano w Czarnkowie jubileuszowe, V Narodowe Czytanie. To tradycja, którą zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski i która trwa już 5 lat. Spośród wielu powieści Henryka Sienkiewicza w tym roku wybrano Quo Vadis i jak zwykle nie zabrakło chętnych do publicznego czytania. Udział w Narodowym Czytaniu zdeklarowali parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, urzędnicy, nauczyciele, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy uważają, że książki nie można zastąpić tabletem, smartphonem ani komputerem. Oni twierdzą, że książka ma swą duszę, w przeciwieństwie do wszystkich urządzeń elektronicznych. Zanim jednak rozpoczęto czytanie dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek wręczył kwiaty i złożył życzenia kierowniczce biblioteki publicznej Grażynie Fąferek za długoletnią pracę. Czarnkowskie czytanie rozpoczął gospodarz miasta Franciszek Strugała, po nim czytała poseł na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, która ufundowała nagrody książkowe dla uczestników, starosta Tadeusz Teterus, przedstawiciel Policji Sebastian Drewny, Helena Przychodniak, która co roku czyta w stroju stosownym do epoki, w której odbywa się akcja czytanej powieści (w sobotę ubrała białą tunikę), wicestarosta Jacek Klimaszewski, Emilia Kryka z Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki, dyrektor "Jedynki" Michał Fąka, przewodniczący Rady Miasta Czarnków Andrzej Tadla, uczniowie szkoły podstawowej oraz wielu innych, których nie sposób wymienić. Po przeczytaniu fragmentu powieści każdy uczestnik wpisywał się do księgi pamiątkowej, a oczekujący na swą kolej raczyli się smacznym tortem jubileuszowym, który został upieczony specjalnie na tę okazję. Na koniec Narodowego Czytania spośród czytających wylosowano osoby, które otrzymały nagrody w formie egzemplarza Quo Vadis lub karnetu do kina "Światowid". Kiedy starsi czytali Quo Vadis, dzieci baraszkowały na powietrznych zamkach ustawionych tuż obok, których sponsorem była czarnkowska firma transportowa. A że pogoda była piękna, każdy był rad z mile spędzonego czasu.

Marek Ambicki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-09-03.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/nc0309201603.jpghttp://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/nc0309201601.jpg22:11, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 sierpnia 201609:28, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 czerwca 2016
"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"Już po raz piąty, w sobotę, 4 czerwca br., pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie zorganizowali rajd pn. "Odjazdowy Bibliotekarz". Tym razem celem podróży była wieś Bukowiec.

"Odjazdowy Bibliotekarz" to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W tegorocznej akcji na starcie wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, smycze z identyfikatorami, mapki turystyczne regionu i daszki przeciwsłoneczne. Tak ubarwiony peleton wyruszył z placu Wolności w asyście policji i po przejechaniu 8 kilometrów dojechał do nowo otwartego boiska rekreacyjno-sportowego w Bukowcu. Tam na rowerzystów czekały już napoje, kawa i drożdżówki. Przez kilka następnych godzin w salwach śmiechu wszyscy brali udział w różnych konkurencjach (rzut kaloszem, jazda taczką, chodzenie na klockach i inne). Można było również spróbować sił w chodzeniu na szczudłach. Kiełbaski z grilla uzupełniły straconą energię. Na zakończenie, uczestnicy mogli w ramach bookcrossingu, będącego stałym elementem rajdu, otrzymać wybrane książki. Roześmiani, z obietnicą ponownego spotkania cykliści wyruszyli w drogę powrotną.

Organizatorzy serdecznie dziękują Janowi Pawlakowi, sołtysowi wsi Bukowiec za pomoc i udostępnienie boiska rekreacyjno - sportowego, Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie za ułatwienie wyjazdu z miasta,  Starostwu Powiatowemu za materiały promocyjne, Urzędowi Miasta w Czarnkowie za materiały promocyjne i kiełbaskę na grilla, PSS w Czarnkowie za drożdżówki i chleb oraz wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok.
bib

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-06-04.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/ob0406201605.jpg05:44, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

O USZATKU I NIE TYLKO31 maja 2016 r. odbył się konkurs literacki w formie quizu dla uczniów klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej ph.: "Znam książki Czesława Janczarskiego", którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna z Oddziałem dziecięcym w Czarnkowie.

Czesław Janczarski zmarł 19 maja 1971 roku. Konkurs odbył się w 45. rocznicę śmierci niezapomnianego redaktora naczelnego pisma "Miś", który współpracował z innymi pismami dla dzieci, publikując wiersze w "Świerszczyku" i "Płomyczku". Janczarski stworzył też literacką postać Misia Uszatka, której plastyczny kształt stworzył ilustrator książek Zbigniew Rychlicki. Miś Uszatek był bohaterem kilku zbiorów opowiadań Janczarskiego oraz przeszło stu telewizyjnych dobranocek i krótkich filmów z udziałem Mieczysława Czechowicza jako narratora i wykonawcy piosenki misia. Dzieci przygotowywały się do udziału w konkursie czytając książki autora. Komisja konkursowa w składzie Karolina Rążewska - Golik (pracownik Muzeum Ziemi Czarnkowskiej) i Grażyna Fąferek  (kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie) nagrodziły uczestników: I miejsce - Oliwia Pilawska i Kinga Nowacka kl. 3 f, II miejsce - Olga Sierschuła i Bartosz Waśko kl. 2 b; III miejsce - Jakub Małyszka i Filip Grądzielewski kl. 3 b, wyróżnienie - Antonina Olek i Zofia Rączka kl. 3 a. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu.
MBP

05:35, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 maja 2016
niedziela, 17 kwietnia 2016

12 kwiecień 2016r.

"Sońka" -  Ignacy Karpowicz

Pewnego razu do wsi na Podlasiu trafia reżyser ze stolicy. Spotyka staruszkę Sońkę, która opowiada mu o swoim życiu, a zwłaszcza o zakazanej, bo do Niemca miłości. Takiej miłości się nie zapomina, ale i nie wybacza. Taka miłość nie ma szans z nienawiścią. Dwa tygodnie szczęścia i reszta życia pełna rezygnacjii, melanchilii i zgody na swój los. Ilu ludzi skrywa takie historie? Książka bardzo poetycka .

Serdecznie polecamy.

 Następne spotkanie 10 maja 2016r. godz. 12.00

Tematem spotkania będzie : "Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd

JS

 

niedziela, 03 kwietnia 2016
Z TRADYCJĄ ZA PAN BRATW miniony wtorek, 22 marca, pomimo że do świąt pozostało jeszcze kilka dni, na czarnkowskim placu Wolności już czuło się atmosferę Wielkanocy. To za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej z Oddziałem Dziecięcym, która po raz kolejny zorganizowała festyn ph. "Zwyczaje, obyczaje i tradycje wielkanocne".

Celem wtorkowego festynu było zapoznanie mieszkańców Czarnkowa i okolic z bogatymi tradycjami wielkanocnymi. Za sprawą wielu osób, które zaangażowały się w organizację tego przedsięwzięcia, cel został osiągnięty. Wokół placu Wolności ustawiono kilka stoisk, gdzie można było poznać różne techniki zdobienia jaj, skosztować wielkanocnych wypieków oraz poznać smak prawdziwego, staropolskiego żurku. Jednocześnie zostały zaprezentowane wyroby miejscowych artystów i rękodzielników. Wystarczyło na chwilę zatrzymać się na placu wśród przepięknie wykonanych pisanek i wyrobów artystycznych, aby poczuć atmosferę Świąt Wielkanocnych. Młodzież z Centrum Edukacji Zawodowej i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Nojego pod okiem Teresy Sołtysiak i Krystyny Haracewiat przygotowała całą gamę ciast wielkanocnych. Były tam baby i mazurki o wymyślnych kształtach, pięknie przyozdobione i wspaniale smakujące. Ku uciesze wszystkich okazało się, że największymi łasuchami byli milusińscy z czarnkowskich przedszkoli, którzy z zapałem opróżniali kolejne tace ze słodkościami. A żurek przygotowany przez Longinę Wika i Krystynę Szkoda z sołectwa Sarbia - Sarbka? Palce lizać. Każdy, kto spróbował, czym prędzej biegł po dokładkę i nie spotkał się z odmową dopóki nie ukazało się dno kotła. Oprócz stoisk "garmażeryjnych" na placu ustawiono również stanowiska, przy których można było poznać, a nawet nauczyć się różnych technik zdobienia wielkanocnych pisanek. Przy jednym z nich Danuta Zatoka prezentowała technikę zdobienia jaj metodą woskową (batikową), przy innym Anna Fąferek, uczennica czarnkowskiego gimnazjum, prezentowała pisanki ozdabianie metodą quliingu. Pracownice Biblioteki Publicznej zapoznawały chętnych z nowymi technikami wykonania ozdób świątecznych np.: baranka i kurczaka z włóczki, pokazywały jak zrobić serwetnik, podstawkę pod jajka i zdobić jajka. Na stoisku przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr1: Julię Kaźmierczak, Agnieszkę Weilandt, Bartosza Wichra, Gabrysię Sikora, Olgę Nowacką, Nadię Górską i Igę Michalską pod okiem: Elżbiety Kostyk, Ewy Gołębiewskiej, Agnieszki Piaseckiej - Kłos, Moniki Biskup, Karoliny Kokot - Wardęga, Hanny Włodarczak i Aleksandry Mateckiej Świętek, królowały własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, które rozdawano przedszkolakom i uczniom uczestniczącym w imprezie. Z kolei na stoisku z wikliną zorganizowano warsztaty, na których dzieci poznawały technikę wyplatania koszyczków. Tuż obok prezentowane były ozdoby wielkanocne wykonane przez wychowanków Zespołu Placówek Oświatowych w Gębicach "Nasz Dom", a w sąsiedztwie członkowie Spółdzielni Socjalnej "Równe Szanse" demonstrowali piękne, stojące figurki wielkanocne. Młodzież miała okazję uczestniczenia w świetnie przygotowanej lekcji tradycji, w której teoria wspierana była praktyką. Jednym słowem we wtorkowe południe na placu Wolności nikt nie miał czasu na nudę. Nawet przenikliwy chłód nie przeszkodził w doskonałej zabawie, połączonej z poznawaniem wielkanocnych tradycji. Festyn był również okazją do ogłoszenia wyników dwóch zorganizowanych przez bibliotekę konkursów. W tym na "Wielkanocną pisankę" nagrodzeni zostali: Oliwia Eksner z czarnkowskiego gimnazjum, Lidia Tomaszewska ze SP w Śmieszkowie, Dawid Kwieciński ze SP w Sarbi i Martyna Kunz z czarnkowskiego przedszkola. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Julia Marcinkowska ze SP w Jędrzejewie gm. Lubasz oraz Kamila Mundziel ze SP w Jędrzejewie gm. Czarnków. Natomiast w konkursie na "Palmę Wielkanocną" najwyżej oceniono prace wykonane przez: Martę Grzegorek i Martę Jarząbek ze świetlicy na os. Parkowym w Czarnkowie oraz pracę grupową Martyny Marcinkowskiej, Lidii Tomaszewskiej i Izabeli Podkowa ze SP w Śmieszkowie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Zofia Ryżek ze SP w Gębicach i Agata Chruśniak z Zofiowa.

Organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich na kolejny festyn wielkanocny, który odbędzie się już za rok. Można się wiele nauczyć i poznać tradycje naszych przodków, a także nowe metody uatrakcyjniania świat.

Marek Ambicki

http://mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-03-22.php

http://czarnkow.pl/aktualnosci/zwyczaje-wielkanocne-na-rynku-w-czarnkowie.html

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/zt2203201628.jpg

22:08, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
WIECZÓR Z PIÓREM I GITARĄ

W odrestaurowanej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czarnkowie odbył się wieczór autorski Edwarda Henka. Poeta z Drawska recytował swoje wiersze oraz opowiadał o swoim życiu i twórczości. Na gitarze przygrywał organizator spotkania, dyrektor MCK Jan Pertek.


Edward Henka to mało znany, lokalny poeta, który pochodzi z Dolnego Śląska. Przed dziesięcioma laty osiadł na gospodarstwie rolnym w Drawsku. Tutaj uprawia ziemię, kontempluje przyrodę oraz pisze wiersze. Zorganizowany przez Czarnkowski Dom Kultury wieczór zgromadził sporą grupę publiczności. Szczególne uznanie należy się uczniom z Goraja, którzy licznie przybyli na spotkanie, by wysłuchać recytacji i wspomnień bohatera wieczoru. Jego poezje recytowali aktorzy zawiązanego przy czarnkowskim liceum teatru „TU”: Aleksandra Wleklak i Bartosz Jabłoński oraz uzbrojony w gitarę Jan Pertek. Poezja pana Edwarda okazała się niezwykle dojrzała i wzruszająca. Pisane „do szuflady wiersze” ujmowały prostotą, celnością myśli oraz bogactwem słownictwa. Poeta opowiadał też sporo o sobie. Pojawiło się wiele pytań ze strony publiczności. Na koniec, w kuluarach biblioteki, udzielił obszernego wywiadu dla Nadnoteckich Ech. Próbki poetyckie pana Edwarda zamieścimy w kolejnym numerze.

Piotr Keil

Pana nazwisko nie widnieje w Wikipedii. Proszę opowiedzieć o sobie.

- Urodziłem się na Dolnym Śląsku w Szprotawie w 1958 roku. Jestem jedynakiem, brat i siostra zmarli w dzieciństwie. Rodzice poznali się i znaleźli na Śląsku na fali powojennych migracji ludności. Było nam wtedy bardzo trudno - instytucja psychologa rodzinnego nie istniała. W latach szkolnych zacząłem zajmować się sportem, interesowały mnie sztuki walki. W tamtych czasach nie były one popularne. Ćwiczyłem i uczyłem się sam. Miałem też liczne marzenia. Bardzo chciałem iść na medycynę i zostać chirurgiem. Moje losy potoczyły się jednak inaczej.

Zaczął Pan wtedy myśleć o rolnictwie, prawda?

- Tak. W tamtych czasach nie trzeba było mieć 100 hektarów żeby żyć. Wystarczyło 10, a, natura była mi zawsze bliska. Ukończyłem więc szkołę rolniczą. Równolegle trenowałem boks, później tzw. walki wschodu. Wtedy była to prawdziwa pasja. Dziś kiedy oglądam np. walki w klatkach, to wszystko jest takie na pokaz. Więcej w tym marketingu niż sportu. Ja lubię prawdziwe życie.

A skąd wzięła się poezja?

- Już jako dziecko zdałem sobie sprawę, że o otaczającym mnie świecie myślę inaczej. Miałem swoje fantazje, pomysły, przemyślenia. Było też tak, że przekładałem te myśli w słowa. Nie zapisywałem ich, ale były ze mną i często do nich sięgałem. Moja poezja jest prosta, piszę białym wierszem. Chcę, aby każdy mógł je interpretować na własny sposób. Niczego nie narzucam i nie podpowiadam. Piszę praktycznie dla siebie i nie myślę o wydawaniu kolejnych tomików wierszy.

A jak znalazł się Pan w Drawsku?

- Przed dziesięcioma laty kupiłem gospodarstwo rolne. Że właśnie tutaj sprawiły względy rodzinne. W niedalekiej okolicy mam krewnych. Kiedy trafiło się miejsce obok, podjąłem decyzję zamieszkania tutaj. Praca na roli, kontakt z ziemią i przyrodą, dają mi dużo satysfakcji. To wszystko jest też inspiracją do myślenia i przelewania tego na papier. Cieszę się, że mieszkam tutaj. Wśród nowych znajomych, sąsiadów, przyjaciół znalazłem wiele zrozumienia i wsparcia. Dziękuję wszystkim za to. Także gościom dzisiejszego spotkania.

za moim
oknem
każdego ranka
dzban przyrody
wylewa piękno
te
same drzewa
ten sam
las
droga
łąka
malowane
promieniami
wschodzącego
słońca
przystrojone
soczystą zielenią
wiosny
utopione w jesiennym
welonie mgły
kołysane
dłonią wiatru
pożółkły
liść
szybuje na ziemię
płatek bieli
przykrył zieleń
łąki
każdego dnia
katalog przyrody
otwiera
inne
strony


Edward Henka 10.X.2015

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/wz1703201603.jpg

 http://mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-03-17.php21:56, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39