Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
sobota, 31 grudnia 2011
KOCHANY PRZEZ DZIECI

Na początku grudnia Miejska Biblioteka Publiczna - Oddział dla dzieci i młodzieży w Czarnkowie ogłosiła konkurs ph. "Kartka dla świętego Mikołaja". Celem konkursu było rozwijanie dziecięcych pasji i umiejętności plastycznych, ale również symboliczne życzenia i podziękowania za upominki sprzed roku dla świętego Mikołaja.

W tegorocznym konkursie udział wzięło blisko 70 uczniów szkół podstawowych z Czarnkowa i okolicy oraz dzieci przedszkolnych. Podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród za najciekawsze kartki odbyło się w środę 21 grudnia w bibliotece. Komisja oceniła i  przyznała równorzędne nagrody, które otrzymują: Joanna Sikora (przedszkole nr 1 Czarnków), Nikola Albin (przedszkole nr 2 Czarnków), Halszka Kościelska (kl. III SP Czarnków - świetlica szkolna, Hubert Izydor (kl. II SP Jędrzejewo, gm. Lubasz), Alicja Sołtysiak (kl. IV SP Huta) i Natalia Nowak (kl. VI SP Jędrzejewo, gm. Lubasz).
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. Wszystkie nadesłane na konkurs prace zostały wyeksponowane i udostępnione dla zwiedzających w godzinach otwarcia  biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
hr

18:38, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 grudnia 2011

Dziś dzieci na zajęciach BIBLIOMOLIKÓW opowiadały o zimie i wykonały  z waty  bałwana.

 

 

22:53, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

Na dzisiejszych zajęciach maluszki kleiły anioły. 

 

 

22:48, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

Dziś dzieci wysłuchały wiersza o choince . Z kolorowych pasków Bibliomliki kleiły łańcuch, którym ozdobiły choinkę.

  

 

22:47, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

W poniedziałek, 5 grudnia 2011 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie odbyło się spotkanie uświetniające obchody Roku Miłosza pt. "Czesław Miłosz w świecie nowoczesności".

Do rozważań nad twórczością noblisty zaproszono młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa. Uczniowie mieli zaszczyt wysłuchać autorskiej prelekcji prof. Tomasza Mizerkiewicza - literaturoznawcy i krytyka literackiego pracującego w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład wzbogacony prezentacją multimedialną przybliżył licealistom życie i twórczość człowieka nowoczesnego, który za wszelką cenę chciał żyć
zgodnie ze swoim czasem i w pełni w tym świecie uczestniczyć. Był to świat wiary i nadziei, a jednocześnie nieustannej zmiany w dążeniu do nowoczesności.

Dopełnieniem prelekcji była wystawa "Świat, poema naiwne Czesława Miłosza", w której użyto tekstów wierszy z cyklu "Świat, poema naiwne" powstałych w 1943 roku w Warszawie oraz fotografii przedstawiających obraz stolicy z tego okresu. W ekspozycji wykorzystano także fragmenty wypowiedzi Poety zapisanych w książce "Podróżny Świata. Rozmowy z Czesławem Miłoszem" autorstwa Renaty Gorczyńskiej. Prezentowana wystawa pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czarno-białe fotografie przedstawiają obrazy nawiązujące do strasznych dni okresu wojny i okupacji ukazanych z
perspektywy dziecka, wymownie oddając tragizm tamtych dni. Chcąc wytrwać w narzuconej przez los roli uczestnika i świadka nowoczesności Poeta zmuszony był nieustannie podnosić się z upadku. Upadkiem, który wyznaczył ludzką miarę i granicę, były doświadczenia wojenne. Za człowieczeństwem tęsknimy. - Ludźmi jedynie bywamy, są nam dane chwile, w których poszukujemy ludzkiej miary - analizuje miłoszowską myśl prof. Mizerkiewicz.
Justyna Stachowiak22:47, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

Dnia 1 grudnia Oddział dla dzieci w Czarnkowie gościł Pana Kuleczkę, bohatera serii fantastycznych książek dla dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka. W rolę książkowej postaci wcielił się Piotr Witoń, poznański aktor prowadzący warsztaty na podstawie literatury dziecięcej.

"Pan Kuleczka" to seria, barwnie ilustrowanych opowiadań, z których emanuje ciepło, spokój i przyjaźń. Tytułowa postać to idealny dorosły, tolerancyjny i uczący poszanowania reguł. Jego podopiecznymi są trzy zwierzątka: kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Każde z
nich bardzo się różnią, mają swoje miejsce w sercu Pana Kuleczki. W jego
domu nigdy nie jest nudno.
W naszej bibliotece Pan Kuleczka gościł klasę III d z Szkoły Podstawowej nr 1. Było tłoczno ale wesoło. Wspólne zabawy, zadania uruchamiające wyobraźnię oraz ćwiczenia ruchowe w pełni zaangażowały młodych do uczestnictwa w warsztatach. Tajemniczy gość i jego mądre rady  podbiły
serca dzieci, pani wychowawczyni oraz pań bibliotekarek.
W dniu dzisiejszym do zbiorów naszej biblioteki dokupiliśmy brakujące tytuły serii Pan Kuleczka. Zapraszamy do wypożyczenia i przeczytania dalszych przygód.
Grażyna Fąferek

http://mck.czarnkow.pl/index.php?strona=11-12-01.php 

"Skóra w której żyję"  Tarantula Thierry Jonquetczytanki

22:45, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

Na dzisiejszym spotkaniu BIBLIOMOLIKÓW dzieci wysłuchały wiersz o Mikołaju i kążdy Bibliomolik kleił głowę Mikołaja. Na końcu buzia Mikołaja została naklejona na czerwoną torepkę. Tak ozdobione torebki dzieci zabrały do domu.

 

 

 

22:43, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

Podaj dalej

Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie, jako biblioteka wiodąca, zakończyła cykl 4 spotkań w ramach konkursu "Mikrogrant Podaj Dalej", ogłoszonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Celem przyznanego grantu było przekazanie przez bibliotekę wiodącą zespołom bibliotek partnerskich wiedzy zdobytej podczas szkoleń podstawowych i specjalistycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie i Centrum Aktywności Lokalnej. W szkoleniach udział wzięli bibliotekarze z bibliotek partnerskich gminy: Czarnków, Lubasz i Połajewo.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbyło się 14 września 2011 roku. Tematem szkolenia było "Planowanie pracy biblioteki". W trakcie spotkania omówiono następujące zagadnienia: analiza SWOT, metody badań potrzeb czytelniczych i partnerstwo bibliotek.

 Drugie spotkanie w ramach mikrograntu "Podaj dalej" odbyło się 20 października 2011r. Tematem spotkania była "Biblioteka miejscem promocji oraz przestrzenią dla mieszkańców z inicjatywą i miejscem dla młodych". Podczas szkolenia omówiono zasady przygotowywania materiałów informacyjnych o działalności biblioteki /plakaty, informacja w prasie i Internecie, wystąpienia publiczne, imprezy plenerowe/ oraz poszukiwanie partnerów współpracujących z biblioteką.

 


29 listopada odbyło się trzecie spotkanie, na którym rozmawiano na temat komunikatorów internetowych, sposobu ich instalacji i wykorzystania. Uczestników szkolenia podzielono na dwie grupy.   W jednej sali grupa przy pomocy Skypa przekazywała informacje drugiej grupie, która znajdowała się w innej sali. Poprzez te ćwiczenia uczestnicy spotkania poznali zasady i uczestniczyli w prowadzeniu wideokonferencji.           

 

22:42, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2