Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
niedziela, 03 kwietnia 2016
BABSKI WIECZÓR Z COCO CHANELO tym, że kobieta powinna zawsze wyglądać elegancko, naturalnie, świeżo i promiennie dowiedziały się wszystkie panie, które 7 marca br. wzięły udział w "babskim wieczorze" zorganizowanym w sali towarzyskiej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie.

Popołudnie rozpoczęło się otwarcia wystawy Krzysztofa Kloskowskiego pt. "Kobiety w kwiatch". Artysta specjalizuje się w portretach czarno-białych, malowanych na papierze czarną farbą i kredką. Mieszka i tworzy w Bydgoszczy, ale spotkać go można również w Łebie, gdzie maluje sezonowo od czerwca do sierpnia. Jak mówi o sobie "Nie ukończyłem szkół plastycznych, ale zawsze miałem nauczycieli, którzy stawiali mi bardzo wysoko poprzeczkę. Dlatego teraz dziękuję im, bez ich pomocy mój warsztat nie byłby tak dobry." Jego piękne obrazy zachwyciły wszystkich oglądających poniedziałkowy wernisaż.

Symboliczna lampka szampana z truskawką, maleńki upominek w postaci lusterka i pomadki oraz mini koncert w wykonaniu Kareny Szeląg i Bartka Tuty wprowadziły w dobry nastrój przybyłe kobiety. Wieczór został zorganizowany w nawiązaniu do 45 rocznicy śmierci Coco Chanel. Chanelowski wizerunek królujący do dziś, to ponadczasowa klasyka, elegancja i subtelne piękno w żakietach, torebkach, obuwiu, biżuterii i perfumach.

Babski refreszing był próbą samodzielnego odświeżenia swojego wizerunku w nawiązaniu do Chanel, przy pomocy porad i wskazówek zaproszonych gości. Panie miały okazję zobaczyć pokazy układania fryzur i profesjonalnego makijażu, dobrać oprawki okularów, zbadać stan włosów, tkankę tłuszczową oraz zapoznać się z produktami kolagenowymi. Był też kącik z modą z ciuchami z second handów. Wszystkie stoiska cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Zakończeniem wieczoru była inauguracja w kinie "Światowid" cyklu filmowego "Babskie granie" przepremierową projekcją filmu "Mustang".

Organizatorzy dziękują wszystkim wystawcom tj. Bartoszowi Stawińskiemu, Małgorzacie Koplin, Monice Schreiber, Elwirze Koplin, Emilii Stawujak, Helenie Przychodniak, czarnkowkim second handom przy pl. Wolności i ul. Thiela, Jolancie Urbańskiej, Jackowi Gruszkiewiczowi oraz Mieczysławowi Kozłowskiemu za udział i finansowe wsparcie. Osobne podziękowania składają Marzenie Wojtkowiak za nieocenioną pomoc w realizacji imprezy.

bib

http://mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-03-07.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2016/bw0703201611.jpg

21:41, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 marca 201609:54, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 lutego 2016

22:05, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

22:04, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 lutego 2016

22:49, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
BABSKI COMBER

Członkinie Klubu Przyjaciół Biblioteki, 5 lutego w filii placówki na osiedlu Parkowym w Czarnkowie, zorganizowały babski comber.

W XVII wieku wójtem w Krakowie był mężczyzna o nazwisku Comber, zły i surowy względem kobiet handlujących na rynku. W rocznicę jego śmierci, a był to ostatni czwartek karnawału, wszystkie przekupki urządziły wielką i huczną zabawę. Z czasem owa zabawa stała się dorocznym zwyczajem. Handlarki wybierały spośród siebie marszałkową i pod jej kierownictwem za krzywdy doznawane od wójta brały odwet na płci przeciwnej. Przechodzący przez rynek mężczyźni, a szczególnie kawalerowie, dostawali nauczkę. Przekupki rozbierały ich z futer, kapeluszy i ubierały na pośmiewisko we wianki ze słomy. Zmuszały też schwytanych do tańców i podskoków oraz zaprzęgały do drewnianego kloca i kazały ciągnąć tak długo aż wykupili się brzęczącą monetą i złożyli obietnicę rychłego ożenku.

Klubowiczki całkowicie nie naśladowały tamtych przekupek i nie znęcały się nad płcią przeciwną, ale za to śpiewały, tańczyły i opowiadały dowcipy. Każda uczestniczka była przebrana w strój przez siebie wymyślony, a na stole pachniało ciastem i wyszukanymi potrawami. Przy wyśmienitej zabawie wieczór wydał się wyjątkowo krótki.

Emilia Kryka

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-02-05.php

22:47, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 lutego 2016

Spotkanie z książkami Moniki Szwaji.

”Jestem nudziarą", "Dom na klifie", "Klub mało używanych dziewic" – to tylko niektóre z tytułów, które zyskały ogromną popularność. Napisała w sumie 15 książek. W grudniu skończyłaby 66 lat, dwa lata temu wydała ostatnią książkę. Jej powieści na pewno zna wiele kobiet w Polsce. Pisała głównie dla nich i o nich. Z ogromnym poczuciem humoru i lekkością. Zmarła w szpitalu, po ciężkiej chorobie.

Jakoś, nie wiem jakim cudem, ja od urodzenia wiem, że życie jest piękne i świat jest piękny. Mamy go tylko na raz i powinniśmy to doceniać. Powinniśmy zwalczać trudności, żebyśmy jęcząc na swój okropny los, zobaczyli ludzi, którzy nie jęczą, którzy kochają ten świat”. - Szwaja M.

 Następne spotkanie 9 lutego 2016r.

Książka do omawiania : Sońka  Ignacego Karpowicza.

poniedziałek, 18 stycznia 2016
poniedziałek, 02 listopada 2015
 

                          DWA DNI Z POEZJĄ

Jesień to czas zadumy i refleksji, ale także kontrastu. Szeroka paleta barw natury, będąca nierzadko natchnieniem malarzy, fotografików i poetów, stawia czoła krótszym dniom, chłodowi okraszonemu deszczem i przyrodzie zastygającej w oczekiwaniu zimy. Jednak to co teraz umiera, wkrótce odrodzi się w nowej formie, da początek kolejnym istnieniom, zapewni ciągłość. Podobna gama skrajnych emocji towarzyszyła autorom, recytatorom i słuchaczom podczas spotkań w ramach XXI "Grzybobranek  lirycznych" oraz XVII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Kochać poezję". Był smutek i żal, ale także radość i nadzieja, bo poezja ma wiele twarzy, co stanowi jej podstawową i niezaprzeczalną wartość.W dniach 27-28 października z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, przy współpracy Biblioteki Powiatowej w Trzciance, odbył się cykl spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pod szyldem "Grzybobranek lirycznych". W krainę pięknego słowa zabrali słuchaczy: Jerzy Grupiński, Jan Kasper, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Stanisław Neumert oraz małżeństwo Jolanta i Stanisław Szwarc. Poeci w trakcie spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, młodszych zachęcali do polubienia wierszy, ze starszymi dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych tego rodzaju literackiego. Należy mieć nadzieję, że już w najbliższej przyszłości powiększy się grono nie tylko chętnych odbiorców, ale również twórców poezji.

A że ta swoich miłośników ma także wśród młodego pokolenia udowodnili uczniowie, którzy w środowe przedpołudnie wzięli udział w konkursie recytatorskim "Kochać poezję". Wierszy jeszcze nie tworzą lub nie dzielą się nimi publicznie, ale za to chętnie poezję czytają, a przede wszystkim z zaangażowaniem recytują. Wyjątkowo jesienią, gdyż wcześniejsze edycje odbywały się w czerwcu, na deskach Czarnkowskiego Domu Kultury stanęło 49 uczestników, którzy zmagając się w dwóch kategoriach reprezentowali niemal wszystkie szkoły naszego powiatu. W charakterystycznej dla tej pory roku scenografii i przyjaznej atmosferze, recytatorzy prezentowali przygotowane wcześniej, pod okiem instruktorów i nauczycieli, wiersze, wśród których dominowała twórczość Jana Pawła II i Wisławy Szymborskiej, choć nie zabrakło też lżejszych tekstów Ludwika Jerzego Kerna. Jury w składzie: Alina Wawrzyniak, Jan Pertek oraz Katarzyna Piątek, także debiutująca na "Grzybobrankach" młoda poetka, nie miało łatwego zadania, jednak po wyjątkowo spokojnych i zgodnych obradach ogłosiło werdykt. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Patrycja Matkowska z Trzcianki, drugie przypadło Bartoszowi Wichrowi z Czarnkowa, a trzecie zdobyła Anastazja Misiak z Trzcianki. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Pertek z Czarnkowa, Maja Karwowska z Gulcza i Wiktoria Machowina z Krzyża Wielkopolskiego. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Wiktorowi Matuszczakowi z Roska, drugą nagrodę odebrał Karol Więckowski z Wielenia, a trzecią Weronika Kawlewska z Roska. W tej kategorii wyróżniono Rozalię Albin z Czarnkowa, Jakuba Kaźmierczaka z Roska i Patrycję Nowak z Siedliska. Na zakończenie jurorzy przekazali swoje życzliwe uwagi wszystkim uczestnikom mówiące o technice recytacji, sposobie wyboru tekstu oraz zachowaniu na scenie. Potem przyszedł czas wręczenie dyplomów i nagród książkowych, a laureatom gratulował, również obecny w czasie konkursu, wicestarosta czarnkowsko - trzcianecki Jacek Klimaszewski.

Z kolei późnym popołudniem, w sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury, odbyła się biesiada poetycka pod hasłem "Być poetą grzybobrankowym" wieńcząca dwudniową pracę autorów. Uroczystość rozpoczął polonez fortepianowy "Pożegnanie Ojczyzny" w wykonaniu Barbary Kaczmarek, uczennicy czarnkowskiego gimnazjum i laureatki powiatowego konkursu muzykujących dzieci. Następnie zebranych powitał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek i wręczył bukiet imieninowych kwiatów pomysłodawcy corocznych spotkań poetyckich Tadeuszowi Wyrwie - Krzyżańskiemu. W krótkiej rozmowie podkreślano niesłabnącą przychylność władz samorządowych niezbędną do organizacji przedsięwzięcia, wspomniano też o historii "Grzybobranek lirycznych", która nieformalnie rozpoczęła się ponad pół wieku temu. Już w latach sześćdziesiątych do klubu  "Piwnica" w Czarnkowskim Domu Kultury oraz klubów wiejskich, przy ścisłej współpracy z istniejącą wówczas Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszano pisarzy, poetów i aktorów. Odczyty, recytacje i sztuki teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zacieśnianie kontaktów poetów i literatów z domem kultury zaowocowały biesiadami literackimi ze spotkaniami poetyckimi w Czarnkowie i okolicznych miejscowościach, które nieregularnie odbywały się przez ponad trzydzieści lat. Dopiero w 1994 roku, przy okazji obchodów 800-lecia Czarnkowa, zorganizowano "Świętojanki liryczne", które cyklicznie, w niemal niezmienionej formie, trwają do dnia dzisiejszego, promując poezję i twórców z Wielkopolski, a przede wszystkim z Ziemi Nadnoteckiej. Po krótkiej retrospekcji przyszedł czas na prezentacje poetów biorących udział w tegorocznej edycji "Grzybobranek". Stanisław Neumert, Katarzyna Piątek, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Jerzy Grupiński, Jan Kasper oraz Jolanta i Stanisław Szwarc krótko opowiedzieli o sobie, o swoim stosunku do poezji, podkreślając przywiązanie do regionu jako inspirację twórczych dokonań, pochwalili coroczne spotkania za profesjonalizm przygotowania i możliwość dotarcia do słuchaczy oraz odczytali kilka swoich wierszy. Słuchaczom do gustu przypadły zwłaszcza lekkie wiersze o delikatnym zabarwieniu erotycznym ostatniego poety. Prezentacje rozdzieliły występy muzyków Barbary Kaczmarek i Zbigniewa Rolniczaka.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert duetów pod tytułem "Razem łatwiej śpiewać poezję", choć dla przełamania konwencji pojawiło się też dwoje solistów: Andżelika Kozak i Sebastian Pawlaczyk. Przed publicznością wystąpili  wspólnie: Jan Pertek i Michał Górzny, Halszka Kościelska i Katarzyna Izydor, Karena Szeląg i Bartek Tuta, Julia Kołodziejczak i Zbigniew Rolniczak, Katarzyna Wiza i Tomasz Czarnecki, Beata Zawierucha i Michał Górzny. Ze szczególnym sentymentem publiczność przyjęła występ finałowego, ostatniego duetu, nie słyszanego publicznie od kilku dobrych lat. A przecież pani Beata pod nazwiskiem Kostyk w latach osiemmdziesiątych była laureatką wielu prestiżowych ogólnopolskich konkursów piosenki, zarówno solo, jak i z zespołem "Kantyleny", w których grał i śpiewał Michał Górzny.

"Grzybobranki liryczne" zakończył utwór "Ale to już było" z repertuaru Maryli Rodowicz. Wbrew słowom piosenki, spotkanie z poetami z pewnością powróci w przyszłym roku, również pod patronatem Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego.

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015114.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015119.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015115.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015106.jpg

09:44, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 października 2015
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39