Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
wtorek, 03 lutego 2015

Klub Dobrej Wiadomości / Piega A.

Treść ładna, plastyczny styl pisania, ciekawe wątki, dobrze skonstruowane postacie, w większości sympatyczne i na koniec nadzieja na szczęśliwe zakończenie. Tylko taka uwaga, że być może całość wypada zbyt cukierkowo.
Reasumując: jest to ciepła, wzruszająca i życiowa książka o wiernej przyjaźni, nie tylko babskiej oraz o zawiłościach i nieprzewidywalności ludzkich losów. Czyta się jednym tchem.

  Następna pozycja do omówienia : Biała Maria / Krall H.

JS

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

7.styczeń 2015rok  "Zimowy obrazek"

 

14 i 21 styczeń 2015rok - "Kwiatek i laurka dla babci i dziadka" 

 28 styczeń  "Pingwin"

 

 

 

 

21:53, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 stycznia 2015
 

                        KOLĘD NIGDY DOŚĆ

Polskie kolędy to najpiękniejsze pieśni religijne i ludowe zawierające narodowe tradycje. W piątek, 9 stycznia 2015 roku, tuż po święcie Trzech Króli, była okazja posłuchać i pośpiewać kolędy na spotkaniu w czarnkowskiej bibliotece.


Wieczór rozpoczął instrumentalny koncert kolędowy wykonany przez dwoje uczniów prywatnej szkoły muzycznej. Radosna atmosfera i doskonały nastrój trwały przez kilka godzin, gdyż wszyscy zebrani włączyli się do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, nawet tych dawnych i zapomnianych.

W lokalu biblioteki było przytulnie, przy blasku świec, zapachu świerkowych gałązek i migotaniu lampek na choince, pomimo deszczowej i wietrznej, typowo jesiennej pogody. Zimowy nastrój podtrzymały wiersze i piosenki jednej z uczestniczek spotkania.

Przy okazji podsumowano funkcjonowanie Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki za miniony rok, w którym przeważającą działalnością była współpraca z miejscowym przedszkolem. Panie czytały bajki, wiersze i opowiadania dzieciom oraz wykonywały zakładki do książek, a także uczestniczyły w pasowaniu przedszkolaków na czytelników.

Na koniec były życzenia pomyślności w Nowym Roku.

Barbara Bączyk

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/kn0901201501.jpg

21:46, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 grudnia 2014

 2.12.2014

„Polka” Manuela Gretkowska

 

 Pola, Polka – imię córki stało się tytułem pamiętnika. Gretkowska, uznawana powszechnie za skandalistkę, w swojej książce ukazała literacki opis ciąży, stanu odmiennego, nie zawsze błogosławionego, przeplatającego się ze scenkami z życia małżeńskiego, fragmentami felietonów do gazet, ciętymi, czasem gorzkimi uwagami na temat ludzkiej głupoty. Nie brak też scen bojów artysty o zapłatę za wykonane dzieła. Sama Gretkowska  nazwała swój dziennik „prenatalnymi wspomnieniami”.

Następna książka do omawiania to Klub dobrej wiadomości / A.Piega

JS

czwartek, 18 grudnia 2014
WIGILIA ŚW. KATARZYNY I ŚW. ANDRZEJA
W dniu 28 listopada 2014 r. odbyło się w bibliotece na os. Parkowym w Czarnkowie kolejne spotkanie Katarzynkowo - Andrzejkowe zorganizowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki.


W tradycji były to wieczory wróżb i małżeństwa. Podczas pierwszego kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona, a drugiego - panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Dni te miały za patronów świętych męczenników Kościoła. Na przestrzeni wieków, żyło wiele słynnych Katarzyn i tak: św. Katarzyna z Aleksandrii uważana była za opiekunkę kawalerów szukających żon. To ona mogła im wskazać w wigilię swego dnia najwłaściwszą kandydatkę. Święta Katarzyna dominikanka ze Sieny, która sama będąc analfabetką, podyktowała wiele znakomitych dzieł zaliczanych dziś do klasyki języka włoskiego. Szczególna sympatia, jaką darzono imię Katarzyna, znalazła też odzwierciedlenie w życiu zwykłego ludu. Jarmarczni kuglarze w przenośnych teatrzykach zabawiali gawiedź lalką Kasią. Kasia tańczyła przy dźwiękach muzyki, dlatego też nazwa została przeniesiona na kataryniarzy. Katarzyna dała początek nazwie toruńskich pierników. Zostały one opisane przez Jana Kochanowskiego we fraszce jako katarynki. Pierniki te były wyrabiane przez zakonnice z zakonu św. Katarzyny. Katarzynki jako dzień wróżb wyłącznie dla chłopców odeszły w zapomnienie, pozostały andrzejki będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.

Nie obyło się też bez wróżb na zorganizowanym spotkaniu w bibliotece. Były wróżby na karteczkach, na patyku, w serduszkowym pierniku, gdzie można sobie było wywróżyć niespodziewana wizytę, konieczność kupna butów, czy napisania listu. W przekrojonym jabłku, 5-ramienna rozeta z gniazda nasiennego wróżyła szczęście, a kiedy wyszedł krzyż, to niestety nieszczęście. Były zgadywanki z dziedziny literatury, filmu, teatru i innych. Nie zabrakło popisów pieśniarskich (w tym hymn "Kocham cię książko") i poezji własnej. Zebrane panie przyniosły własnoręcznie przygotowane wypieki i sałatki. Przy kawie i piernikach uczestniczki spotkania spędziły miłe i niezapomniane chwile, bo śmiechu było co niemiara.

Barbara Bączyk11:46, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

 

                   

11:28, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

     "BAJKOWNICA"

 

 

11:25, mbp.czarnkow , Bajkownica
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 listopada 2014

”Zagubiona dzielnica” Patrick Modiano

Byłyśmy bardzo ciekawe pisarstwa tegorocznego Noblisty Patricka Modiano i oto ciekawość została zaspokojona. Znalazłyśmy książkę "Zagubiona dzielnica".

Opowiada o pisarzu kryminałów, tworzącym i mieszkającym w Anglii, ale pochodzącym z Paryża. Wraca do stolicy Francji na spotkanie biznesowe i zaczyna przypominać sobie przeszłość i nie zamknięte wątki. W sumie wielkiej fabuły tutaj nie ma, natomiast jest duszno-senny klimat miasta i nostalgia za tym, co stracone. Autor wrzuca jakiś temat, przez chwilę go ciągnie, a potem go opuszcza  i właściwie nie wraca do niego. Książka fragmentaryczna w opisie, gdzie z życia człowieka wyjęto pojedynczy wątek, nie skupiając się na całości. Język taki sobie, żadnych ciekawych myśli, a historia, która wstrząsnęła bohaterem, wydała się niezbyt interesująca. „Zagubiona dzielnica”nie powala. Nie będziemy z uporem szukać kolejnych książek Modiano.

 Następna książka do omawiania to ”Polka” Manueli Gretkowskiej.

Spotkanie 2 grudzień 2014

JS

niedziela, 26 października 2014
DWADZIEŚCIA LAT Z POEZJĄ
Jesień to czas zadumy i refleksji. Krótsze dni, chłód okraszony deszczem i przyroda zastygająca w oczekiwaniu zimy zwykle przywołują myśli o kruchości życia i przemijaniu, ale nie tylko. To co teraz umiera, wkrótce odrodzi się w innej formie, da początek nowym istnieniom, zapewni ciągłość. Podobna gama skrajnych emocji towarzyszyła autorom i słuchaczom podczas spotkań w ramach "Grzybobranek Lirycznych". Był smutek i żal, ale także radość i nadzieja, bo poezja ma wiele twarzy, co stanowi jej podstawową i niezaprzeczalną wartość.


W dniach 22-23 października z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Czarnkowie odbył się cykl spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pod hasłem "Grzybobranki Liryczne". W krainę pięknego słowa zabrali słuchaczy: Jerzy Grupiński, Jan Kasper, Stanisław Neumert, Jolanta Nowak - Węklarowa, Elżbieta Panert - Mumot, Jolanta Szwarc, Stanisław Szwarc i Tadeusz Wyrwa Krzyżański. Poeci w trakcie spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, młodszych zachęcali do polubienia wierszy, ze starszymi dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych tego rodzaju literackiego. Należy się spodziewać, że już w najbliższej przyszłości powiększy się grono nie tylko chętnych
odbiorców, ale również twórców poezji.

Zwieńczeniem dwudniowej pracy autorów była "Poetycka Biesiada Jubileuszowa" w sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury.
Jubileuszowa, gdyż "Grzybobranki Liryczne", wcześniej pod nazwą "Świętojanek Lirycznych", promują poezję nieprzerwanie już od dwudziestu lat. Uroczyste obchody rocznicy rozpoczęła Katarzyna Wiza, która w asyście akompaniującego Tomasza Czarneckiego, zaśpiewała utwór z repertuaru Nataszy Zylskiej "Kasztany". Następnie zebranych powitał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek, oddając głos pomysłodawcom corocznych spotkań poetyckich w Czarnkowie. Była dyrektor Czarnkowskiego Domu Kultury Gertruda Halicka oraz poeta Tadeusz Wyrwa - Krzyżański powrócili wspomnieniami do czasów dalszych niż dwie dekady.
Już w latach sześćdziesiątych do klubu "Piwnica" w Czarnkowskim Domu Kultury oraz klubów wiejskich, przy ścisłej współpracy z istniejącą wówczas Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszano pisarzy, poetów i aktorów. Odczyty, recytacje i sztuki teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zacieśnianie kontaktów poetów i literatów z domem kultury zaowocowały biesiadami literackimi ze spotkaniami poetyckimi w Czarnkowie i okolicznych miejscowościach, które nieregularnie odbywały się przez ponad trzydzieści lat. Dopiero w 1994 roku, przy okazji obchodów 800-lecia Czarnkowa, zorganizowano "Świętojanki Liryczne", które cyklicznie, w niemal niezmienionej formie, trwają się do dnia dzisiejszego. Po krótkiej retrospekcji przyszedł czas na prezentacje poetów biorących udział w tegorocznej i wcześniejszych edycjach
"Grzybobranek". Jolanta Nowak - Węklarowa, Stanisław Neumert i Jerzy Grupiński opowiedzieli o sobie, podkreślając przywiązanie do regionu jako inspirację twórczych dokonań, pochwalili coroczne spotkania za profesjonalizm przygotowania i możliwość dotarcia do słuchaczy oraz odczytali kilka swoich wierszy. Autorów, którzy po raz pierwszy pojawili się w Czarnkowie - małżeństwo Jolantę i Stanisława Szwarc z Poznania, przedstawił Jerzy Grupiński. Szczególne uznanie widzów zyskały humorystyczne "zaginione strofy Pana Tadeusza" napisane i zadeklamowane przez pana Stanisława. Prezentacje rozdzielały występy młodych wokalistów. Karena Szeląg zaśpiewała utwór "Jaka róża, taki cierń" z repertuaru Edyty Geppert, natomiast Tomasz Czarnecki "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej. Część oficjalną zakończyła konsumpcja olbrzymiego tortu, na którym płomień świec zdmuchnął Tadeusz Wyrwa - Krzyżański.

Ostatnim punktem czwartkowego wieczoru był koncert, choć członkowie zespołu preferują termin "spotkanie", grupy "U studni". "Spotkajmy się u studni z wiecznie żywym słowem, które niesie nadzieję na lepsze jutro. Zaczerpnijmy ze studni bogatej w poezję. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie przesłanie." Kto przyszedł, ten znalazł.

"Grzybobrankom" od wielu lat patronuje Powiat Czarnkowsko -Trzcianecki", a sponsoruje Drukarnia "Interak".

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-10-23.php

22:21, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 października 2014
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35