Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
piątek, 16 maja 2014

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

Dzień  Polskiej Niezapominajki  

Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu róznorodności biologicznej   Polski.
Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

14:33, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

"BAJKOWNICA"14:32, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 maja 2014
CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA


Program czarnkowskich obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. "Czytanie łączy pokolenia" zawierał wiele atrakcyjnych punktów. Nie zabrakło dobrej zabawy dla najmłodszych, dnia pełnego niespodzianek dla wszystkich czytelników oraz kryminalnych zagadek dla dorosłych.
8 maja, na placu Wolności festyn z okazji 50-lecia Oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie rozpoczął tygodniowe święto bibliotek.
W piątek, 9 maja, Miejska Biblioteka Publiczna z Oddziałem dziecięcym w Czarnkowie zaprosiła czytelników z klas IV i V szkoły podstawowej do udziału w "Strażackiej nocy w bibliotece". Był to wieczór pełen niecodziennych wrażeń, a motywem przewodnim było bezpieczeństwo. Młodzież zebrała się w Bibliotece na ul. Wronieckiej skąd udała się na spotkanie z pracownikami Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Czarnkowie. Strażacy przekazali i zaprezentowali odwiedzającym zasady bezpiecznego zachowania oraz sposób zgłaszania nformacji o niebezpiecznych zdarzeniach do służb ratowniczych. Dzieci poznały i zapoznały się z zawodem strażaka, jego obowiązkach, odpowiedzialności, wyposażeniem, mundurem oraz przydatności wykonywania tego zawodu i szacunku dla jego pracy. Młodzi strażacy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i sprawnością w czasie wykonywanych pokazowych ćwiczeń. Po strażackiej prelekcji przyszła pora powrotu do biblioteki na kolację. Następnie panie bibliotekarki zorganizowały rozmaite zadania o strażackiej tematyce, aktywnie angażujące wszystkie dzieci. Powstałe arcydzieła przyozdobią strażacką tablicę ogłoszeń. W miłej atmosferze z uśmiechem na twarzy upływał wspólnie spędzony biblioteczny czas. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że wszyscy uczestnicy imprezy zasłużyli na uznania, co też zostało usankcjonowane odpowiednim dyplomem za zdobycie wiedzy o pracy straży pożarnej, którą podpisał Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Jacek Kwapis. Oficjalne rozdanie dyplomów i pamiątek odbyło się na zakończenie wieczoru.

W tym samym czasie w wypożyczalni dla dorosłych na pl. Wolności odbywała się "Noc w bibliotece z Agathą Christie", która zaczęła się dość przykrym incydentem. Mianowicie w bibliotece znaleziono zwłoki mężczyzny. Na miejsce zdarzenia przybyli śledczy z Policji i wszczęli postępowanie. Zjawiła się także panna Marple. Oczywiście osoby obecne w bibliotece stały się natychmiast podejrzanymi. W trakcie śledztwa wszyscy mieli okazję poznać metody prowadzenia dochodzenia oraz podstawowe i nowe badania w kryminalistyce. Panna Marple prowadziła swoje śledztwo osobno i po cichu. Dochodzenie trwało do północy. Ciekawość podejrzanych nie znała granic. Gdy już ustalono, że znalezione zwłoki to zwykła kukła podrzucona przez bibliotekarki żartownisie, uwolnieni od zarzutów, pośród ogólnej wesołości wszyscy wreszcie mogli wrócić do domów. Na podstawie wyżej opisanych zdarzeń powstał film pt.: "Noc w bibliotece". Oczywiście wszystkie nazwiska zostały zmienione.

W ramach "Tygodnia bibliotek" nie mogło zabraknąć przyjęcia w poczet biblioteki nowych czytelników. Oficjalne pasowanie odbędzie się jeszcze w maju.
MBP

ww.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-05-09a.php

Oddział dla dzieci

 

Wypożyczalnia dla dorosłych 


 

21:38, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
50 LAT Z BIBLIOTEKĄ
8 maja, na placu Wolności, odbył się festyn z okazji 50-lecia Oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie. A skoro jubileusz obchodził oddział dla najmłodszych, nie mogło na nim zabraknąć najwierniejszych przyjaciół - przedszkolaków.

Oddział dla dzieci i młodzieży powstał 20 marca 1964 roku przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pierwszy lokal mieścił się na ulicy Kościuszki, następnie na placu Wolności. W 1998 roku oddział przeniesiono do wyremontowanych sal znajdujących się w budynku należącym wcześniej do Szkoły Podstawowej nr 1. W ten sposób uzyskano większą powierzchnię wypożyczalni, salę na prowadzenie prac kulturalno - oświatowych, pokój bajek oraz dostęp do Internetu. Do dziś parter budynku przy ulicy Wronieckiej 32 służy kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży.
Zebranych na placu, szczególnie najmłodszych czytelników, serdecznie powitał Paweł Zajda i po przestawieniu krótkiej historii oddziału zaprosił na scenę dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Jana Pertka, który jako pierwszy pogratulował, złożył życzenia i wręczył kwiaty wszystkim pracownicom biblioteki. Słowa uznania popłynęły też z ust burmistrza miasta Franciszka Strugały oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych przedszkoli i bibliotek, odczytano również list od posłanki Marii Janyska. Po zakończeniu części oficjalnej, przed zgromadzoną publicznością wystąpiły grupy reprezentujące Przedszkole Miejskie nr 1 "Bajkowy Świat". "Złote rybki" zaprezentowały się w Krakowiaku, natomiast "Plastusie" tańczyły z pomponami. Kiedy ucichły już brawa po występie dzieci, na scenie pojawili się aktorzy krakowskiego teatru "Moralitet". Spektakl "Smoczy festyn" w humorystyczny sposób poruszał tematykę higieny i zdrowego odżywiania, wciągając widzów do interaktywnej zabawy. Definitywne ustalenie wyższości marchwi na frytkami i kompotu nad napojami gazowanymi pozwoliło na rozpoczęcie drugiego bloku tanecznego, przygotowanego przez opiekunki i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im Jana Brzechwy. "Kokoszki smakoszki" wirowały w tańcu wiosennym, "Biedronki" wraz z "Carmen" zawędrowały do Hiszpanii, a "Entliczki - pentliczki" pląsały z chustami. W ostatnim punkcie programu dzieci wraz z animatorką Alicją przeniosły się do "Krainy zabawy".
Czwartkowy festyn stanowił jeden z punktów trwającego od 8 do 15 maja XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. "Czytanie łączy pokolenia". O innych wydarzeniach obchodów już wkrótce.

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-05-08.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201414.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201410.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201402.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201453.jpg

20:54, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW 20:44, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 maja 2014

Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

logo

 

 

 

04:56, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW22:15, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

19 marzec22:05, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 kwietnia 2014

3 kwiecień 2014r.

 

„Za kogo ty się uważasz?” to opowieści o Rose w różnych momentach jej życia, z których dowiadujemy się coraz więcej o coraz starszej Rose. Najpierw jest dziewczynką, później uczennicą, następnie przeżywa swoją pierwszą przygodę miłosną, dorasta, zakłada rodzinę itd. Sposób w jaki książka jest napisana, przypomina atmosferę „Buszującego w zbożu”.
Historia Rose napisana jest świetnie, czyta się ją szybko i z pełnym
zaciekawieniem. Jest to opowieść o dojrzewaniu, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, ale przede wszystkim o marzeniach, planach i aspiracjach. Rose wciąż pragnie być nieprzeciętną, bogatą, pokazać wszystkim, że jest więcej warta. Za kogo ty się uważasz? - brzmi pytanie, które jest często zadawane przez macochę. Właśnie to pytanie ma nieustannie sprowadzać Rose na ziemię, spychać w przeciętność, jak gdyby żadna sława nie miała znaczenia większego, niż własne korzenie, pochodzenie, miejsce, z którego się wywodzimy.

Następna do omawiania: „Śpiewaj ogrody”/ P. Helle

JS

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33