Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
czwartek, 25 lutego 2016

22:04, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 lutego 2016

22:49, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
BABSKI COMBER

Członkinie Klubu Przyjaciół Biblioteki, 5 lutego w filii placówki na osiedlu Parkowym w Czarnkowie, zorganizowały babski comber.

W XVII wieku wójtem w Krakowie był mężczyzna o nazwisku Comber, zły i surowy względem kobiet handlujących na rynku. W rocznicę jego śmierci, a był to ostatni czwartek karnawału, wszystkie przekupki urządziły wielką i huczną zabawę. Z czasem owa zabawa stała się dorocznym zwyczajem. Handlarki wybierały spośród siebie marszałkową i pod jej kierownictwem za krzywdy doznawane od wójta brały odwet na płci przeciwnej. Przechodzący przez rynek mężczyźni, a szczególnie kawalerowie, dostawali nauczkę. Przekupki rozbierały ich z futer, kapeluszy i ubierały na pośmiewisko we wianki ze słomy. Zmuszały też schwytanych do tańców i podskoków oraz zaprzęgały do drewnianego kloca i kazały ciągnąć tak długo aż wykupili się brzęczącą monetą i złożyli obietnicę rychłego ożenku.

Klubowiczki całkowicie nie naśladowały tamtych przekupek i nie znęcały się nad płcią przeciwną, ale za to śpiewały, tańczyły i opowiadały dowcipy. Każda uczestniczka była przebrana w strój przez siebie wymyślony, a na stole pachniało ciastem i wyszukanymi potrawami. Przy wyśmienitej zabawie wieczór wydał się wyjątkowo krótki.

Emilia Kryka

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=16-02-05.php

22:47, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 lutego 2016

Spotkanie z książkami Moniki Szwaji.

”Jestem nudziarą", "Dom na klifie", "Klub mało używanych dziewic" – to tylko niektóre z tytułów, które zyskały ogromną popularność. Napisała w sumie 15 książek. W grudniu skończyłaby 66 lat, dwa lata temu wydała ostatnią książkę. Jej powieści na pewno zna wiele kobiet w Polsce. Pisała głównie dla nich i o nich. Z ogromnym poczuciem humoru i lekkością. Zmarła w szpitalu, po ciężkiej chorobie.

Jakoś, nie wiem jakim cudem, ja od urodzenia wiem, że życie jest piękne i świat jest piękny. Mamy go tylko na raz i powinniśmy to doceniać. Powinniśmy zwalczać trudności, żebyśmy jęcząc na swój okropny los, zobaczyli ludzi, którzy nie jęczą, którzy kochają ten świat”. - Szwaja M.

 Następne spotkanie 9 lutego 2016r.

Książka do omawiania : Sońka  Ignacego Karpowicza.

poniedziałek, 18 stycznia 2016
poniedziałek, 02 listopada 2015
 

                          DWA DNI Z POEZJĄ

Jesień to czas zadumy i refleksji, ale także kontrastu. Szeroka paleta barw natury, będąca nierzadko natchnieniem malarzy, fotografików i poetów, stawia czoła krótszym dniom, chłodowi okraszonemu deszczem i przyrodzie zastygającej w oczekiwaniu zimy. Jednak to co teraz umiera, wkrótce odrodzi się w nowej formie, da początek kolejnym istnieniom, zapewni ciągłość. Podobna gama skrajnych emocji towarzyszyła autorom, recytatorom i słuchaczom podczas spotkań w ramach XXI "Grzybobranek  lirycznych" oraz XVII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Kochać poezję". Był smutek i żal, ale także radość i nadzieja, bo poezja ma wiele twarzy, co stanowi jej podstawową i niezaprzeczalną wartość.W dniach 27-28 października z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, przy współpracy Biblioteki Powiatowej w Trzciance, odbył się cykl spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pod szyldem "Grzybobranek lirycznych". W krainę pięknego słowa zabrali słuchaczy: Jerzy Grupiński, Jan Kasper, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Stanisław Neumert oraz małżeństwo Jolanta i Stanisław Szwarc. Poeci w trakcie spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, młodszych zachęcali do polubienia wierszy, ze starszymi dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych tego rodzaju literackiego. Należy mieć nadzieję, że już w najbliższej przyszłości powiększy się grono nie tylko chętnych odbiorców, ale również twórców poezji.

A że ta swoich miłośników ma także wśród młodego pokolenia udowodnili uczniowie, którzy w środowe przedpołudnie wzięli udział w konkursie recytatorskim "Kochać poezję". Wierszy jeszcze nie tworzą lub nie dzielą się nimi publicznie, ale za to chętnie poezję czytają, a przede wszystkim z zaangażowaniem recytują. Wyjątkowo jesienią, gdyż wcześniejsze edycje odbywały się w czerwcu, na deskach Czarnkowskiego Domu Kultury stanęło 49 uczestników, którzy zmagając się w dwóch kategoriach reprezentowali niemal wszystkie szkoły naszego powiatu. W charakterystycznej dla tej pory roku scenografii i przyjaznej atmosferze, recytatorzy prezentowali przygotowane wcześniej, pod okiem instruktorów i nauczycieli, wiersze, wśród których dominowała twórczość Jana Pawła II i Wisławy Szymborskiej, choć nie zabrakło też lżejszych tekstów Ludwika Jerzego Kerna. Jury w składzie: Alina Wawrzyniak, Jan Pertek oraz Katarzyna Piątek, także debiutująca na "Grzybobrankach" młoda poetka, nie miało łatwego zadania, jednak po wyjątkowo spokojnych i zgodnych obradach ogłosiło werdykt. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Patrycja Matkowska z Trzcianki, drugie przypadło Bartoszowi Wichrowi z Czarnkowa, a trzecie zdobyła Anastazja Misiak z Trzcianki. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Pertek z Czarnkowa, Maja Karwowska z Gulcza i Wiktoria Machowina z Krzyża Wielkopolskiego. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Wiktorowi Matuszczakowi z Roska, drugą nagrodę odebrał Karol Więckowski z Wielenia, a trzecią Weronika Kawlewska z Roska. W tej kategorii wyróżniono Rozalię Albin z Czarnkowa, Jakuba Kaźmierczaka z Roska i Patrycję Nowak z Siedliska. Na zakończenie jurorzy przekazali swoje życzliwe uwagi wszystkim uczestnikom mówiące o technice recytacji, sposobie wyboru tekstu oraz zachowaniu na scenie. Potem przyszedł czas wręczenie dyplomów i nagród książkowych, a laureatom gratulował, również obecny w czasie konkursu, wicestarosta czarnkowsko - trzcianecki Jacek Klimaszewski.

Z kolei późnym popołudniem, w sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury, odbyła się biesiada poetycka pod hasłem "Być poetą grzybobrankowym" wieńcząca dwudniową pracę autorów. Uroczystość rozpoczął polonez fortepianowy "Pożegnanie Ojczyzny" w wykonaniu Barbary Kaczmarek, uczennicy czarnkowskiego gimnazjum i laureatki powiatowego konkursu muzykujących dzieci. Następnie zebranych powitał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek i wręczył bukiet imieninowych kwiatów pomysłodawcy corocznych spotkań poetyckich Tadeuszowi Wyrwie - Krzyżańskiemu. W krótkiej rozmowie podkreślano niesłabnącą przychylność władz samorządowych niezbędną do organizacji przedsięwzięcia, wspomniano też o historii "Grzybobranek lirycznych", która nieformalnie rozpoczęła się ponad pół wieku temu. Już w latach sześćdziesiątych do klubu  "Piwnica" w Czarnkowskim Domu Kultury oraz klubów wiejskich, przy ścisłej współpracy z istniejącą wówczas Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszano pisarzy, poetów i aktorów. Odczyty, recytacje i sztuki teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zacieśnianie kontaktów poetów i literatów z domem kultury zaowocowały biesiadami literackimi ze spotkaniami poetyckimi w Czarnkowie i okolicznych miejscowościach, które nieregularnie odbywały się przez ponad trzydzieści lat. Dopiero w 1994 roku, przy okazji obchodów 800-lecia Czarnkowa, zorganizowano "Świętojanki liryczne", które cyklicznie, w niemal niezmienionej formie, trwają do dnia dzisiejszego, promując poezję i twórców z Wielkopolski, a przede wszystkim z Ziemi Nadnoteckiej. Po krótkiej retrospekcji przyszedł czas na prezentacje poetów biorących udział w tegorocznej edycji "Grzybobranek". Stanisław Neumert, Katarzyna Piątek, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Jerzy Grupiński, Jan Kasper oraz Jolanta i Stanisław Szwarc krótko opowiedzieli o sobie, o swoim stosunku do poezji, podkreślając przywiązanie do regionu jako inspirację twórczych dokonań, pochwalili coroczne spotkania za profesjonalizm przygotowania i możliwość dotarcia do słuchaczy oraz odczytali kilka swoich wierszy. Słuchaczom do gustu przypadły zwłaszcza lekkie wiersze o delikatnym zabarwieniu erotycznym ostatniego poety. Prezentacje rozdzieliły występy muzyków Barbary Kaczmarek i Zbigniewa Rolniczaka.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert duetów pod tytułem "Razem łatwiej śpiewać poezję", choć dla przełamania konwencji pojawiło się też dwoje solistów: Andżelika Kozak i Sebastian Pawlaczyk. Przed publicznością wystąpili  wspólnie: Jan Pertek i Michał Górzny, Halszka Kościelska i Katarzyna Izydor, Karena Szeląg i Bartek Tuta, Julia Kołodziejczak i Zbigniew Rolniczak, Katarzyna Wiza i Tomasz Czarnecki, Beata Zawierucha i Michał Górzny. Ze szczególnym sentymentem publiczność przyjęła występ finałowego, ostatniego duetu, nie słyszanego publicznie od kilku dobrych lat. A przecież pani Beata pod nazwiskiem Kostyk w latach osiemmdziesiątych była laureatką wielu prestiżowych ogólnopolskich konkursów piosenki, zarówno solo, jak i z zespołem "Kantyleny", w których grał i śpiewał Michał Górzny.

"Grzybobranki liryczne" zakończył utwór "Ale to już było" z repertuaru Maryli Rodowicz. Wbrew słowom piosenki, spotkanie z poetami z pewnością powróci w przyszłym roku, również pod patronatem Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego.

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015114.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015119.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015115.jpg

 

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gl28102015106.jpg

09:44, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 października 2015

"Pan Pip" - Lloyd Jones

To książka, która wzrusza i daje do myślenia. Napisana w sposób przyjemny i przystępny, niby lekka, a jednak trudna. Uważamy ją za książkę bardzo mądrą i na długo zapadającą w pamięć. Pokazuje nam jak wiele człowiek może znieść, ile można osiągnąć dzięki potędze wyobraźni i jakże trudno nam poznać drugiego człowieka. Losy Matyldy, jej mamy i pana Wattsa sprawiają, że chcemy ich poznać, a styl autora pozwala nam choć odrobinę wcielić się w ich rolę i poczuć to co oni czują. Jest ona pochwałą literatury i życia. Tym, którzy kochają książki polecamy z czystym sercem.

Następne spotkanie 10 listopada 2015 r.

Lektura : "Gugały" W. Grzegorzewska.

JS

 

poniedziałek, 05 października 2015
BIBLIOTEKA XXI WIEKU1 października w Czarnkowie odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej Filii nr 2. Miejskiej Biblioteki Publicznej. W uroczystości udział wzięło liczne grono gości, wśród których nie zabrakło posła Stanisława Kalemby oraz przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu.


Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie, funkcjonuje przy placu Wolności nieprzerwanie od 1961 roku. Od lat przymierzano się do remontu placówki, ale zawsze brakowało na ten cel funduszy. Aż wreszcie nadszedł 2015 rok i zapadła decyzja o modernizacji obiektu. W maju przystąpiono do kapitalnego remontu. Obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę. Wymieniono instalację elektryczną, CO i wodno - kanalizacyjną. Ściany i sufity zabezpieczono przed wilgocią i pęknięciami, podłogi wyłożono kaflami, a nowe wyposażenie i wystrój wnętrza, robią ogromne wrażenie. Schludne i funkcjonalnie wyglądają przestronne pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Trzeba bowiem przypomnieć, że biblioteka oprócz swej podstawowej funkcji, spełnia również rolę garderoby dla artystów występujących na przenośnej scenie zlokalizowanej latem na placu Wolności. Tu zlokalizowane też jest centrum informacji turystycznej, gdzie turyści mają dostęp do map, przewodników, katalogów oraz info - kiosku. W zmodernizowanej bibliotece znalazło się również miejsce z zestawami komputerowymi podłączonymi do Internetu oraz kącik ze sprzętem multimedialnym, przeznaczonym do słuchania muzyki i książek mówionych, tzw. audiobooków. Obiekt wyposażony też jest w projektor i ekran do prowadzenia lekcji bibliotecznych, szkoleń i spotkań z ciekawymi ludźmi. Nie zapomniano również o niepełnosprawnych, oddając do ich dyspozycji specjalistyczny wózek przystosowany do bezproblemowego pokonywania schodów oraz toaletę. Przedsięwzięcie to nie tylko ukłon w stronę czytelników, ale także pracującego tam personelu. Zniknie papierowa kartoteka, którą zastąpi elektroniczna ewidencja z czytnikami i kartami bibliotecznymi oraz internetowa wypożyczalnia. Koszt całej inwestycji to niebagatelna kwota 357 tys. zł, w której znalazło się dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 90 tys. zł.

Czwartkową uroczystość otworzył gospodarz obiektu, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Jan Pertek, który powitał przybyłych gości i pracowników. Podziękował również władzom miasta i pracownikom działu technicznego UM Czarnków za ogromne zaangażowanie w realizację inwestycji. Wiele ciepłych słów usłyszał również wykonawca modernizacji, który ze zrozumieniem reagował na wszelkie uwagi. Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała także nie krył zadowolenia z otwarcia zmodernizowanej biblioteki. Zaznaczył, że Czarnków jest miejscem szczególnym, gdzie kultura w ogólnym tego słowa znaczeniu, traktowana jest w sposób wyjątkowy. Wyraził też nadzieję, że biblioteka w nowoczesnej szacie będzie pozyskiwała coraz większą ilość czytelników. Po wystąpieniu burmistrza nadszedł czas na tradycyjne przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonała Izabela Bobińska reprezentująca Dyskusyjny Klub Książki oraz poseł na Sejm Stanisław Kalemba. Trzeba zaznaczyć, że poseł nigdy nie odmówił pomocy czarnkowskiej kulturze, a dofinansowanie modernizacji biblioteki jest jednym z wielu tego przykładem.

Nowy obiekt poświęcił ks. Krzysztof Sobkowiak, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny. Następnie przyszedł czas na wystąpienia gości. Gratulacje, prezenty i kwiaty, przekazywali na ręce dyrektora MCK i kierowniczki biblioteki Grażyny Fąferek liczni goście uczestniczący w uroczystości. Przedstawicielka biura poselskiego Marii Małgorzaty Janyska wraz z życzeniami, przekazała bibliotece piękną replikę Konstytucji 3 Maja, natomiast poseł Stanisław Kalemba do książkowego prezentu dołożył wiele ciepłych słów pod adresem władz samorządowych Czarnkowa wspierających działania kulturalne w mieście. Wśród gratulujących nowego obiektu nie zabrakło też przedstawicielki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu Domicylli Sierszchuła, dyrektora Biblioteki Powiatowej w Trzciance Włodzimierza Ignasińskiego i starosty czarnkowsko - trzcianeckiego Tadeusza Teterusa. Włodarz powiatu kończąc swe wystąpienie powiedział: "Należą się wielkie słowa uznania dla władz samorządowych Czarnkowa, za wszystkie działania na rzecz rozwoju kultury w mieście. Biblioteka jest tylko jednym z wielu tego przykładem. My samorządowcy różnych szczebli, powinniśmy brać przykład z Czarnkowa".

Po części oficjalnej goście, wśród których byli również członkowie Zarządu Powiatu, Rady Miasta, przedstawiciele wykonawcy i czytelnicy, obejrzeli wyremontowaną placówkę, a następnie udali się na słodki poczęstunek przy kawie.

Marek Ambicki

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/bx0110201502.jpg

 

 

 

 

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-10-01.php

 http://czarnkow.pl/aktualnosci/uroczyste-otwarcie-biblioteki-po-remoncie-i-przebudowie.html

  22:18, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
GŁOŚNE CZYTANIE PROCENTUJE29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Miejska Biblioteka Publiczna z Oddziałem dziecięcym w Czarnkowie corocznie przyłącza się akcji.

Odbiorcami w tym roku były dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 "Bajkowy Świat". Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też odpowiednio dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje
wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

Biblioteka zaplanowała czytanie wierszy Jana Brzechwy upamiętniając jednocześnie 115 rocznicę urodzin tego poety.

Hanna Niemczewska

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2015/gc2909201501.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=15-09-29.php

21:59, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39