Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
czwartek, 20 marca 2014

„Mój przyjaciel zdrajca” – M. Nurowska

 

Książka ukazała się po śmierci Ryszarda Kuklińskiego.
Autorka zaznacza, że to jest powieść oparta na faktach, a nie czysta biografia i tak ją należy czytać. Snuje więc opowieść o kobieciarzu (podwójne życie agenta sprzyjało podwójnemu życiu osobistemu), utrzymaną w konwencji romansu. Mamy tu dwie zupełnie różne opowieści – historię planów strategicznych i działalności wojskowej, która miejscami nudzi, i męską opowieść o podbojach, która czasem konsternuje. Tylko część ostatnia, amerykańska, jest rzeczywiście poruszająca – okoliczności śmierci dwu synów. Pokazuje straszną cenę, jaką zapłaciła cała rodzina, bez wyjątku. Część dokumentów jest ciągle utajniona, choćby szczegóły jego ucieczki.
U Nurowskiej znajdziemy zupełnie inną wersję niż ta rozpowszechniona – nie było podróży w skrzyniach drewnianych, wyjechali osobno samochodami ambasady amerykańskiej. Kukliński prosto z przyjęcia w ambasadzie radzieckiej. Prawdę poznamy pewnie dopiero za jakiś czas. Kukliński nie  był  spiżowym Jamesem Bondem, tylko człowiekiem. Jednak  tutaj widzimy raczej bawidamka. Trochę za mało

.

Następna powieść do omawiania : „Za kogo ty się uważasz” A.Munro - 3.kwietnia 2014r.

JS

niedziela, 09 marca 2014
PIERWSZY AKCENT

W dniu 5 marca 2014 roku, pracownicy filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, zorganizowali pierwsze spotkanie poświęcone 200 rocznicy urodzin wybitnego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga.

Rok 2014 został ogłoszony "Rokiem Oskara Kolberga" uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej, dlatego też będzie obfitował w różne wydarzenia poświęcone temu wybitnemu etnografowi, począwszy od prezentacji wydawniczych, poznawczych, jak i też koncertowych w całej Polsce. Znamiennym ma być także stworzenie strony internetowej poświęconej Kolbergowi, a co za tym idzie, udostępnianie jego rękopisów i wydanych dzieł etnograficznych. Niesamowicie ogromny dorobek Kolberga zamyka się kilkudziesięcioma tomami opisów kultury ludowej, w których prezentowane są, oprócz codzienności, zwyczaje, obyczaje, tradycje, pieśni, przyśpiewki, porzekadła, legendy i stroje.

Niezrównany w bogactwie zainteresowań Oskar Kolberg, poprzez stworzone dzieła, wykształcił niesamowicie dokładny obraz czasów sprzed 200 lat na terenie obejmującym ówczesne granice Królestwa Polskiego. Mimo licznych trudności podjął się, już pod koniec lat trzydziestych, spisania pieśni i melodii ludowych. Tak naprawdę bardzo chciał zostać kompozytorem, jednak w chwili kiedy przyjaciel Fryderyk Chopin opuścił Polskę i wybuchło powstanie, jego zainteresowania wyszły naprzeciw tematom etnograficznym.

Wyjątkowa droga życia Oskara Kolberga, która rozpoczyna się urodzeniem w 1814 w Przysusze w powiecie opoczyńskim, wykreowała tę wyjątkową postać, a wzrastanie i życie w środowisku intelektualnym i artystycznym Warszawy utrwaliło jego wszechstronność. Opisu postaci Oskara Kolberga nie sposób zamknąć nawet w sporym opracowaniu, stąd też poświęcenie całego roku 2014 temu człowiekowi z pewnością pozwoli w znaczny sposób przybliżyć jego życiorys, jak i dzieła, które pozostawił. Jest to świetny materiał, poprzez lekturę którego dzisiejszy człowiek znajdzie szerszą wiedzę na temat aktualnych symptomów tradycji, jak i obyczajów, które nierzadko obchodzone są w szczątkowym zakresie w niektórych miejscach Polski. Niezaprzeczalnym jest, że materiał, który przedstawił Kolberg jest jedynym tak wyjątkowym i nieporównywalnym z nikim innym w całej XIX-wiecznej Europie. Gdyby nie Kolberg w naszych spuściznach o historii znajdowalibyśmy sporo luk. To właśnie on zostawił nam bogactwo "Polskiej duszy". Szkoda, że w dzisiejszych czasach, tak mało osób kojarzy jego nazwisko z tym co nasze, co polskie.

Spotkanie, które miało miejsce w bibliotece, zgromadziło małe grono zainteresowanych. A szkoda! Wśród wszystkich był tylko jeden uczeń szkoły średniej. Czyżby wśród pośpiechu nowoczesnego świata nikt nie był zainteresowany takimi tematami? A może warto wrócić do kołyski, w której my wszyscy słyszeliśmy tkliwe melodie śpiewane nam przez matki. Sięgnijmy po to co jest nasze i piękne. Być może uda się nam ze szkołami odtworzyć niektóre chociaż pieśni, a może nawet stroje i tym samym ożywimy nasz styl życia, dodając mu splendoru prawdziwej polskości. Niech i na naszej czarnkowskiej ziemi popłynie jakaś "kolbergowa" przyśpiewka, czy powróci legenda o dawnych czasach.

Życzymy sobie przez ten cały 2014 rok - rok Oskara Kolberga - dobrej współpracy w tak znakomitym temacie.
Przyszły regionalista22:15, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

      Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW 

 

22:03, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 marca 2014

     "BAJKOWNICA"22:02, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 lutego 2014

21:28, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 lutego 2014

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

Pączkowe spotkania w bibliotece

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

To staropolskie przysłowie odnosi się do jednej z najpopularniejszych, ocalałych do dziś tradycji  jaką jest  hucznie otwierający ostatkowe obrzędy i zabawy „Tłusty Czwartek”. Dziś kojarzy się on głównie z pączkiem odmienianym w tym dniu w mediach i cukierniach przez wszystkie przypadki, oraz jadanym w ilościach pod względem dietetycznym nieprzyzwoitych.

W środę grupa Bibliomolików wysłuchała wiersz o pączkach z książki „Bardzo ważne daty dla Ciebie , Mamy i Taty” . Każdy uczestnik wraz z opiekunem z wyrośniętego ciasta własnoręcznie formował swego pączka. Po upieczeniu można było je zejść. Były pączki z nadzieniem z powideł lub czekolady, ale w jednym znajdowała się niespodzianka. Trzeba było bardzo uważać i jeść powoli bo można było trafić na suszoną śliwkę. Osoba która trafiła na niespodziankę otrzymała błyszczącą koronę  i została pączkową królową.

Grupa Akademii Sprawnych Rąk po południu na swoich zajęciach kosztowała pączki upieczone przez maluchy.

W czwartek na „Podwieczorku z książką” dzieci wysłuchały opowiadania o pączkach i również same uformowały i usmażyły pączki po czym je konsumowali.   

Zajęcie w „Tłusty Czwartek” oprócz wartości smakowych szczególnie docenianych  przez uczestników przekazywały i uczyły również dzieci tradycji polskiej wypieku pączków.

GF22:47, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 lutego 2014

        Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

22:13, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 lutego 2014

     "BAJKOWNICA"

22:22, mbp.czarnkow , Bajkownica
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 lutego 2014
niedziela, 16 lutego 2014

Ferie w Oddziale dla dzieci22:21, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31