Blog wywołuje dyskusje na różnorodne tematy dotyczące nie tylko książek wręcz przeciwnie można tu wywołać każdy dowolny temat. Jedynym wymaganiem jest zachowanie w swoich wypowiedziach podstaw kultury osobistej.
piątek, 27 czerwca 2014
PASOWANIE NA CZYTELNIKAKażdy człowiek, czy to małe dziecko czy dorosła osoba, wie, że korzyści płynących z czytelnictwa nie można przecenić. Książki dostarczają informacji, poszerzają słownictwo i rozwijają wyobraźnię. Podczas czytania można też dobrze się bawić w świecie fantazji oderwanym od codzienności.


Kaczuszki z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. J. Brzechwy w Czarnkowie biorą udział w cyklicznych spotkaniach w bibliotece. Tam pani Monika czyta im przepiękne baśnie i bajki. We wtorek, 3 czerwca, dzieci po wysłuchaniu bajki i kilku zabawach zostały pasowane na czytelnika. Każde dziecko otrzymało kartę czytelniczą oraz odznakę czytelnika. Kaczuszki były tak szczęśliwe, że w podziękowaniu zaśpiewały kilka piosenek. Trzeba też wspomnieć, że w tej uroczystości uczestniczyły „przyjaciółki biblioteki”, które pomagały dzieciom w zabawach i obiecały, że odwiedzą je w przedszkolu, aby poczytać im książeczki. Serdecznie zapraszamy, a wszystkich zachęcamy do czytania książek.

Agnieszka Grolewska

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/pc0306201402.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/pc0306201401.jpg

13:05, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 czerwca 2014
                                         ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZW tym roku po raz trzeci Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie zorganizowała rajd rowerowy pod hasłem: "Odjazdowy Bibliotekarz". Ta przesympatyczna inicjatywa jest skierowana do miłośników książek, rowerów, osób dla których spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest miłą formą relaksu. Odjazdowy Bibliotekarz to szereg atrakcji dla "małych" i "dużych", ale główną ideą jest przyjemne i aktywnie spędzanie czasu z literaturą, niekoniecznie w murach biblioteki.

Podobnie jak w ubiegłym roku , w sobotę 7 czerwca o godzinie 9.00, na placu koło fontanny, zebrała się liczna grupa sympatyków biblioteki i jazdy na rowerze. Były dzieci z rodzicami, babcie i dziadkowie. Po oznakowaniu grupy i rowerów na pomarańczowo wszyscy wyruszyli ustaloną trasą. Metą rajdu były tereny łąk nadnoteckich przy śluzie na Lipicy. Jakim kto był rowerzystą zaprawionym w jeździe po bezdrożach okazało się na odcinku drogi dojazdowej do samej Lipicy, pełnej dziur i "kocich łbów". Na spragnionych czekała zimna woda, kawa, ciastka sponsorowane przez PSS SPOŁEM w Czarnkowie.
Po chwili odpoczynku rozpoczęły się gry i konkursy. Brali w nich udział mali i duzi. Dzieci pokonywały tory przeszkód z woreczkami na głowie, przeciągali linę z rodzicami, oraz bawili się chustą edukacyjną. Najwięcej emocji wzbudził kolejny punkt rajdowego programu, dla nieco starszych tj. strzelanie z łuku i kuszy. Odjazdowi po zabawie i konkursach piekli na ognisku kiełbaski ufundowane przez Urząd Miasta w Czarnkowie.
W międzyczasie "uwolniono wiele książek", tzn. w myśl zasady bookcrossingu zostały one nieodpłatnie przekazane do przeczytania i ponownego przekazania dalej.
Głównym założeniem Odjazdowego Bibliotekarza było promowanie biblioteki i czytelnictwa, które to jest priorytetową kwestią, a dodatkowo zależało nam na integracji środowiska bibliotecznego z lokalną społecznością oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza, myślimy że w znacznym stopniu to zrealizowaliśmy.
Dziękujemy sponsorom za ich wsparcie, bo umilili zwłaszcza dzieciom nasz rajd. Do zobaczenia za rok.
MBP

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-06-07.php

12:57, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

12:46, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

  

11:04, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 maja 2014

maj/czerwiec 2014                       

 

Odjazdowy Bibliotekarz

w Czarnkowie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich mieszkańców Czarnkowa      i okolic na rajd rowerowy

Odjazdowy Bibliotekarz,

który odbędzie się

7 czerwca 2014 r.  godz. 900

Startujemy z placu  Wolności

 

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek i rowerów, mogą przyjemnie iaktywnie spędzić wiosenne przedpołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Rajd odbędzie się szlakiem „Nadnoteckich Łęgów”. Trasa będzie biegła polnymi drogami, wśród nadnoteckich łąk –  z Czarnkowa do śluzy Lipica i z powrotem. W trakcie rajdu planowane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek, różne  konkursy i głośne czytanie książek z humorem, oraz Bookcrossing /uwalnianie książek – idea nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom.

Swój udział zgłoś do Miejskiej Biblioteki Publicznej  tel. 67 255 2773     do dnia 4 czerwca 2014r.

Zapraszamy

14:00, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 maja 2014

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

 

 

05:55, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 maja 2014

     Spotkanie BIBLIOMOLIKÓW

Dzień  Polskiej Niezapominajki  

Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu róznorodności biologicznej   Polski.
Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

14:33, mbp.czarnkow , BIBLIOMOLIKI
Link Dodaj komentarz »

"BAJKOWNICA"14:32, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 maja 2014
CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA


Program czarnkowskich obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. "Czytanie łączy pokolenia" zawierał wiele atrakcyjnych punktów. Nie zabrakło dobrej zabawy dla najmłodszych, dnia pełnego niespodzianek dla wszystkich czytelników oraz kryminalnych zagadek dla dorosłych.
8 maja, na placu Wolności festyn z okazji 50-lecia Oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie rozpoczął tygodniowe święto bibliotek.
W piątek, 9 maja, Miejska Biblioteka Publiczna z Oddziałem dziecięcym w Czarnkowie zaprosiła czytelników z klas IV i V szkoły podstawowej do udziału w "Strażackiej nocy w bibliotece". Był to wieczór pełen niecodziennych wrażeń, a motywem przewodnim było bezpieczeństwo. Młodzież zebrała się w Bibliotece na ul. Wronieckiej skąd udała się na spotkanie z pracownikami Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Czarnkowie. Strażacy przekazali i zaprezentowali odwiedzającym zasady bezpiecznego zachowania oraz sposób zgłaszania nformacji o niebezpiecznych zdarzeniach do służb ratowniczych. Dzieci poznały i zapoznały się z zawodem strażaka, jego obowiązkach, odpowiedzialności, wyposażeniem, mundurem oraz przydatności wykonywania tego zawodu i szacunku dla jego pracy. Młodzi strażacy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i sprawnością w czasie wykonywanych pokazowych ćwiczeń. Po strażackiej prelekcji przyszła pora powrotu do biblioteki na kolację. Następnie panie bibliotekarki zorganizowały rozmaite zadania o strażackiej tematyce, aktywnie angażujące wszystkie dzieci. Powstałe arcydzieła przyozdobią strażacką tablicę ogłoszeń. W miłej atmosferze z uśmiechem na twarzy upływał wspólnie spędzony biblioteczny czas. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że wszyscy uczestnicy imprezy zasłużyli na uznania, co też zostało usankcjonowane odpowiednim dyplomem za zdobycie wiedzy o pracy straży pożarnej, którą podpisał Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Jacek Kwapis. Oficjalne rozdanie dyplomów i pamiątek odbyło się na zakończenie wieczoru.

W tym samym czasie w wypożyczalni dla dorosłych na pl. Wolności odbywała się "Noc w bibliotece z Agathą Christie", która zaczęła się dość przykrym incydentem. Mianowicie w bibliotece znaleziono zwłoki mężczyzny. Na miejsce zdarzenia przybyli śledczy z Policji i wszczęli postępowanie. Zjawiła się także panna Marple. Oczywiście osoby obecne w bibliotece stały się natychmiast podejrzanymi. W trakcie śledztwa wszyscy mieli okazję poznać metody prowadzenia dochodzenia oraz podstawowe i nowe badania w kryminalistyce. Panna Marple prowadziła swoje śledztwo osobno i po cichu. Dochodzenie trwało do północy. Ciekawość podejrzanych nie znała granic. Gdy już ustalono, że znalezione zwłoki to zwykła kukła podrzucona przez bibliotekarki żartownisie, uwolnieni od zarzutów, pośród ogólnej wesołości wszyscy wreszcie mogli wrócić do domów. Na podstawie wyżej opisanych zdarzeń powstał film pt.: "Noc w bibliotece". Oczywiście wszystkie nazwiska zostały zmienione.

W ramach "Tygodnia bibliotek" nie mogło zabraknąć przyjęcia w poczet biblioteki nowych czytelników. Oficjalne pasowanie odbędzie się jeszcze w maju.
MBP

ww.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-05-09a.php

Oddział dla dzieci

 

Wypożyczalnia dla dorosłych 


 

21:38, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
50 LAT Z BIBLIOTEKĄ
8 maja, na placu Wolności, odbył się festyn z okazji 50-lecia Oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie. A skoro jubileusz obchodził oddział dla najmłodszych, nie mogło na nim zabraknąć najwierniejszych przyjaciół - przedszkolaków.

Oddział dla dzieci i młodzieży powstał 20 marca 1964 roku przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pierwszy lokal mieścił się na ulicy Kościuszki, następnie na placu Wolności. W 1998 roku oddział przeniesiono do wyremontowanych sal znajdujących się w budynku należącym wcześniej do Szkoły Podstawowej nr 1. W ten sposób uzyskano większą powierzchnię wypożyczalni, salę na prowadzenie prac kulturalno - oświatowych, pokój bajek oraz dostęp do Internetu. Do dziś parter budynku przy ulicy Wronieckiej 32 służy kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży.
Zebranych na placu, szczególnie najmłodszych czytelników, serdecznie powitał Paweł Zajda i po przestawieniu krótkiej historii oddziału zaprosił na scenę dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Jana Pertka, który jako pierwszy pogratulował, złożył życzenia i wręczył kwiaty wszystkim pracownicom biblioteki. Słowa uznania popłynęły też z ust burmistrza miasta Franciszka Strugały oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych przedszkoli i bibliotek, odczytano również list od posłanki Marii Janyska. Po zakończeniu części oficjalnej, przed zgromadzoną publicznością wystąpiły grupy reprezentujące Przedszkole Miejskie nr 1 "Bajkowy Świat". "Złote rybki" zaprezentowały się w Krakowiaku, natomiast "Plastusie" tańczyły z pomponami. Kiedy ucichły już brawa po występie dzieci, na scenie pojawili się aktorzy krakowskiego teatru "Moralitet". Spektakl "Smoczy festyn" w humorystyczny sposób poruszał tematykę higieny i zdrowego odżywiania, wciągając widzów do interaktywnej zabawy. Definitywne ustalenie wyższości marchwi na frytkami i kompotu nad napojami gazowanymi pozwoliło na rozpoczęcie drugiego bloku tanecznego, przygotowanego przez opiekunki i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im Jana Brzechwy. "Kokoszki smakoszki" wirowały w tańcu wiosennym, "Biedronki" wraz z "Carmen" zawędrowały do Hiszpanii, a "Entliczki - pentliczki" pląsały z chustami. W ostatnim punkcie programu dzieci wraz z animatorką Alicją przeniosły się do "Krainy zabawy".
Czwartkowy festyn stanowił jeden z punktów trwającego od 8 do 15 maja XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. "Czytanie łączy pokolenia". O innych wydarzeniach obchodów już wkrótce.

Marcin Małecki

http://www.mck.czarnkow.pl/index.php?strona=14-05-08.php

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201414.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201410.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201402.jpg

http://www.mck.czarnkow.pl/archiwum/2014/jb0805201453.jpg

20:54, mbp.czarnkow
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33